Poznamy dziś skład komisji ds. warszawskiej reprywatyzacji

Sejm wybierze dziś członków komisji weryfikacyjnej ws. warszawskiej reprywatyzacji. W jej skład wejdzie czterech przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości oraz po jednej osobie z pozostałych klubów sejmowych.

Wczoraj sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała Sejmowi siedem kandydatów do komisji. To kandydaci PiS – Łukasz Kondratko, Jan Mosiński, Paweł Lisiecki i Sebastian Kaleta; PO – Robert Kropiwnicki; Kukiz’15 – Adam Zieliński i PSL – Bartłomiej Opaliński.

Negatywnie zaopiniowano zaś kandydata Nowoczesnej posła Jerzego Meysztowicza. Polityk powiedział komisji, że jego bratanek jest stroną postępowania przed sądem o zwrot nieruchomości w stolicy.

Posłowie podkreślali, że w takiej sytuacji poseł Nowoczesnej powinien zrezygnować z kandydowania na członka komisji. Głos zabrała m.in. poseł Krystyna Pawłowicz.

– Nic nie sugeruję, natomiast wydaje mi się, że nie jest to zręczna sytuacja, gdy pana bratanek jest stroną oraz bezskutecznie ubiegał się i ubiega o zwrot nieruchomości. Pana udział w komisji może wpłynąć na decyzję organu, który zechce wydać inną opinię i zwrócić ten majątek. Ta decyzja nie jest zręczna dla pana, ani dla pana bratanka, któremu mogą wypominać, że zmieniono decyzję dlatego, że został pan członkiem tej komisji – zauważyła poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Opinię ws. posła Jerzego Meysztowicza ma na wniosek tej partii przygotować Biuro Analiz Sejmowych. Jeśli będzie ona negatywna, ugrupowanie zgłosi nową kandydaturę.

Ustawę, na mocy której powołana ma być komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji, prezydent podpisał 31 marca. Przewodniczącym komisji będzie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

RIRM

drukuj