fot. PAP/EPA

J. Biden spotkał się w Waszyngtonie z A. Merkel

Nord Stream 2, bezpieczeństwo we wschodniej flance NATO oraz relacje z Chinami – to tematy, które zdominowały rozmowy prezydenta USA, Joe Bidena, oraz niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Przywódcy spotkali się w Waszyngtonie.

Angela Merkel jest pierwszym europejskim przywódcą, jakiego Joe Biden zaprosił do Białego Domu. Dla kanclerz Niemiec to ostatnia wizyta w Waszyngtonie. Jeszcze w tym roku Angela Merkel odejdzie z polityki.

– Uważam Angelę Merkel za wspaniałą przyjaciółkę Stanów Zjednoczonych – mówił Joe Biden.

Tych słów Angela Merkel nie mogłaby usłyszeć z ust prezydenta Donalda Trumpa. Były prezydent USA wielokrotnie zwracał uwagę Niemcom, by wydawali więcej środków na własną obronność. Jako kara została odczytana decyzja byłego prezydenta o wycofaniu 12 tys. żołnierzy z terytorium Niemiec. Joe Biden na razie z tego planu się wycofał. Zrezygnował też z walki z Nord Stream 2 poprzez kolejne sankcje. Zrobił to, bo chciał poprawić relacje Waszyngtonu z Berlinem.

– Powtórzyłem kanclerz Angeli Merkel moje obawy co do Nord Stream 2. Kanclerz podziela nasze stanowisko, że Rosji nie wolno pozwolić na użycie energii jako broni, poprzez którą mogłaby grozić sąsiadom – powiedział prezydent USA.

Nord Stream 2 było jednym z głównych tematów w trakcie rozmów przywódców Niemiec i USA. Angela Merkel przyznała, że oba kraje mają różne stanowiska w tej sprawie.

– Nord Stream 2 to projekt dodatkowy, a nie projekt zamiast tranzytu gazu przez Ukrainę – wskazała Angela Merkel.

Trudno jednak będzie uniknąć rosnących rosyjskich wpływów zwłaszcza wtedy, gdy daje się Moskwie nowe narzędzia do rozbijania jedności europejskiej. Nord Stream 2 to projekt wymierzony w polskie interesy. Ukraina wciąż nie ma wątpliwości, że także w jej interesy. Tutaj zbieżne są stanowiska Kijowa i Warszawy.

– Jesteśmy razem w naszym poparciu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jesteśmy razem i nadal będziemy bronić naszych sojuszników we wschodniej flance NATO przed rosyjską agresją – podsumował Joe Biden.

Angela Merkel chce budować bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy poprzez m.in. groźbę sankcji wobec Moskwy. W trakcie wizyty niemieckiej kanclerz w Waszyngtonie – obok bezpieczeństwa w regionie – pojawił się temat Chin. To temat ważny dla Amerykanów, gdyż powszechnie uważa się, że Joe Biden szuka sojuszników w globalnej rywalizacji z Pekinem. Spotkanie przywódców USA i Niemiec zwieńczyło podpisanie deklaracji waszyngtońskiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl