fot. PAP/Andrzej Grygiel

Resort rodziny przygotował projekt regulujący pracę zdalną

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt regulujący pracę zdalną. Dzisiaj został on przedstawiony stronie społecznej. Po wybuchu pandemii koronawirusa rząd zalecał pracę z domu. Chodzi o tzw. home office. Miało to zmniejszyć liczbę kontaktów międzyludzkich.

Z projektu wynika, że praca zdalna ma zastąpić obecne przepisy dotyczące telepracy. O wprowadzenie tych zmian w Kodeksie Pracy od dłuższego czasu apelowali pracodawcy.

Nowe przepisy mają uelastycznić zasady świadczenia pracy na odległość. O szczegółach projektu mówi wiceminister pracy Stanisław Szwed.

– Chcemy wprowadzić takie rozwiązania, że będzie to na zasadzie porozumienia między pracodawcą a Związkami Zawodowymi bądź też kwestia związana z zapisami w umowie o pracę między pracownikiem a pracodawcą pracy zdalnej. Muszą być jednak określone pewne odpowiednie warunki,  żeby praca zdalna mogła być wykonywana w domu. Pracownik będzie mógł odmówić takiej pracy, podobnie jak pracodawca, z  wyjątkami, np. jak ktoś wychowuje małe dziecko, to w takiej sytuacji pracodawca będzie miał ograniczoną możliwość odmówienia pracy zdalnej  – wskazuje Stanisław Szwed.

Rząd nie musi się spieszyć ze zmianą przepisów dotyczących zdalnej pracy. Regulacje w tej sprawie będą obowiązywać jeszcze trzy miesiące po ustaniu pandemii koronawirusa. Projekt dotyczący pracy zdalnej trafi pod obrady Sejmu do końca tego roku.

RIRM

drukuj