fot. diecezja.kielce.pl

MRPiPS zapowiada rozbudowę sieci żłobków oraz budowę tanich mieszkań

Rozbudowa sieci żłobków oraz budowa tanich mieszkań dla młodych rodzin – to według posłów Prawa i Sprawiedliwości najważniejsze wyzwania polityki społecznej. W Sejmie na pytania o kierunki polityki prorodzinnej odpowiadał dziś przedstawiciel resortu rodziny.

– Przyglądamy się szczególnie krajom skandynawskim oraz Francji – zapewnia resort rodziny, pracy i polityki społecznej pytany o to, skąd chce czerpać dobre pomysły w zakresie polityki rodzinnej.

Ministerstwo wskazuje, że są już przygotowywane zmiany służące uproszczeniu w staraniu się o fundusze na prowadzenia żłobka. Resort chce angażować osoby prywatne tak, aby otwarcie placówki żłobkowej było atrakcyjne finansowo. Szczegóły takich rozwiązań mamy poznać w najbliższym czasie.

Jednym z inicjatorów pytań bieżących w sprawie polityki prorodzinnej był poseł PiS Waldemar Andzel.

– Ministerstwo zadeklarowało, że przedstawi jeszcze bardzo dokładny kierunek rozbudowy żłobków, bo to jest niezwykle potrzebne, tak samo, jak nowe mieszkania dla młodych małżeństw. Są ogromne problemy z demografią, teraz się to trochę poprawiło, ale to i tak nie zadowala nas w pełni. Trzeba dbać o młode małżeństwa, by miały stworzone odpowiednie warunki – wskazał.

Rząd wskazuje, że procedowany właśnie budżet na ten roku uwzględnia wyzwania związane z działaniami prorodzinnymi. To m.in. wprowadzone w ubiegłym roku świadczenie 500 Plus na każde dziecko, a także zerowy PIT dla osób do 26. roku życia.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj