P. Mucha: Prezydent wszczął postępowanie ws. ułaskawienia Jana Śpiewaka

Prezydent Andrzej Duda wszczął postępowanie ws. ułaskawienia Jana Śpiewaka – poinformował w piątek minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że Kancelaria oczekuje na wpływ akt sprawy z prokuratury.

„Prośba o ułaskawienia wpłynęła do Kancelarii. Prezydent wydał w trybie prezydenckim decyzję o wszczęciu postępowania z urzędu na gruncie przepisów Kodeksu postepowania karnego” – powiedział w Radiu Plus Paweł Mucha.

Dodał, że postepowanie się toczy.

„Oczekujemy na wpływ akt sprawy z prokuratury” – wskazał.

Prezydencki minister mówił, że ta sprawa bulwersuje opinię publiczną. Jak zaznaczył, „czy są przesłanki i jakie rozstrzygnięcie prezydent podejmie, dzisiaj jest za wcześnie, żeby mówić”.

Jan Śpiewak został w połowie grudnia prawomocnie uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej. Uzasadnienie wyroku było niejawne. Jan Śpiewak krytykował publicznie Bogumiłę Górnikowską w związku z reprywatyzacją jednej z kamienic w Warszawie i jej działalnością z lat 2008-2011, kiedy była kuratorem właściciela budynku, który – jak się okazało – nie żył od 1959 roku.

W sprawie Jana Śpiewaka sąd okręgowy utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który w styczniu nakazał działaczowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Bogumiły Górnikowskiej.

23 grudnia ub. roku aktywista złożył w Kancelarii Prezydenta wniosek o ułaskawienie.

PAP

drukuj