fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent RP oddał hołd robotnikom Sierpnia’80

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd robotnikom sierpnia 1980 roku. Mija 41 lat od podpisania porozumień sierpniowych, które doprowadziły do powstania „Solidarności”.

Uroczystość z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej odbyła się dziś na terenie dawnej Huty Warszawa, gdzie w sierpniu 1980 r. miał miejsce strajk solidarnościowy.

Andrzej Duda powiedział, że ten wielki strajk zmienił Polskę. Prezydent przypomniał, że robotnicy  domagali się wolności.

– Zażądali praw dla ludzi pracy, zażądali elementarnej realizacji zobowiązań międzynarodowych, nawet tamtego państwa – PRL-u. Zażądali tego, co należy się każdemu człowiekowi – wolności. I uzyskali jej ważne elementy, które – jestem pewien – przesądziły o tym, że później możliwy był 1989 rok, zmiana ustrojowa, która zmieniła Polskę, która była kulminacyjnym momentem historycznej przemiany – akcentował szef państwa polskiego.

Po południu rocznicowe uroczystości m.in. w Sali BHP Stoczni Gdańskiej organizuje „Solidarność”.  Porozumienia sierpniowe doprowadziły do powstania tego związku. Była to pierwsza w krajach komunistycznych, niezależna od władz, legalna organizacja związkowa.

Porozumienia zawarto w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju oraz w Hucie Katowice.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj