PAP/Andrzej Lange

Prezydent RP: Dziękuję za służbę dla polskiej wsi i rolnictwa. Upominaliście się o swoją niezależność; walczyliście o należne rolnikowi miejsce w strukturze społeczeństwa

Wraz z rejestracją 40 lat temu NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” wielki ruch Solidarności stał się pełny; dziękuję za służbę dla prawdziwie wolnej, suwerennej, niepodległej Polski, dla polskiej wsi, polskiego rolnictwa – mówił dziś prezydent Andrzej Duda.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1408401818510561280

W Pałacu Prezydenckim odbyło się dziś uroczyste spotkanie, podczas którego prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe z okazji 40. rocznicy rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

„Dziękuję za służbę dla prawdziwie wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej, dla polskiej wsi, dla polskiego rolnictwa. Dziękuję za to, żeśmy tę naszą niepodległość – którą dzisiaj mamy, którą dzisiaj niesiemy, tak jak i wolną Polskę – dzięki państwa postawi, odwadze, działaniu rzeczywiście odzyskali” – mówił szef państwa polskiego.

Wyraził przekonanie, że powstanie NSZZ RI Solidarność miało „fundamentalne znaczenie dla całego procesu formowania się ruchu Solidarności”.

„Cóżby to był za wielki ruch społeczny – o którym dzisiaj mówimy: największy w historii, jaki był nie tylko w Polsce, ale z całą w przestrzeni europejskiej a być może też i światowej – gdyby nie było w nim rolników, ludzi polskiej wsi, gdyby nie było tej ogromnej części naszego społeczeństwa” – powiedział prezydent.

„Byliście, twardo upominaliście się o swoje i o swoją przynależność i walczyliście o prawa polskiej wsi, o prawa polskiego rolnika, o należne mu miejsce w strukturze polskiego społeczeństwa w ogóle i w państwie domagając się chociażby zrównani sytuacji rolników indywidulanych z Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi” – wskazywał.

Jak mówił Andrzej Duda, władze komunistyczne nie chciał dać rolnikom indywidualnym tych praw, bo wiedziały, że to właśnie polscy chłopi, polscy rolnicy nie ugięli się i nie dali się skolektywizować; nie dali sobie odebrać ojcowizny, nie dali sobie odebrać własności ziemi.

„Nie udała się ta sztuka, jeden z fundamentalnych elementów budowania komunistycznego państwa nie wypalił dlatego, że postawa ludzi polskiej wsi, postawa polskich rolników była tak twarda i nieprzejednana, że nie dało się tego zrobić bez krwawej rewolucji i krwawej rozprawy z nimi. A oni wiedzieli, że w strukturze tych, którzy walczyli w antykomunistycznym podziemiu większość stanowili chłopcy i dziewczęta z polskich wsi (…). Bali się, że jeżeli kolejny wybuch będzie miał charakter powszechny, to po prostu nie dadzą rady go przełamać” – mówił szef państwa polskiego.

Zaznaczył, że mimo iż władze komunistyczne nie chciały pozwolić rolnikom, by byli samorządni, to z drugiej strony obawiali się ich.

„I w końcu się udało. Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie i wreszcie 12 maja 1981 roku, 40 lat temu, rejestracja związku dla rolników indywidualnych i tak oto Solidarność stała się pełna, objęła wszystkich; prawdziwy sojusz robotniczo-chłopski, o którym komuniści mówili od samego początku, narodził się na ich oczach. Doczekali się” – powiedział prezydent.

„Dziękuję, żeście swoim działaniem, swoją chłopską upartością i niezłomnością ich w końcu obalili. to dzięki wam żyjemy dzisiaj wolnej, niepodległej, suwerennej Polsce” – zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda dodał, że wręczając odznaczenia słyszał różne słowa, w tym, że „walka się jeszcze nie skończyła”.

„Trochę to tak jest, że jeszcze cały czas w różnych miejscach walczymy z pozostałościami komunistycznego państwa i różnych narodzonych w nim relacji. Także niestety jak się niedawno okazało, w wymiarze sprawiedliwości. Ale to są już inne czasy, dzisiaj prowadzimy legalną działalność i dzisiaj to właśnie wolna, suwerenna, niepodległa Polska jest dobra a komunizm i tamto zniewolenie jest złe i co do tego nikt, poza wyjątkami, nie ma wątpliwości” – stwierdził prezydent.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa, za aktywność społeczną i związkową: Wojciech Benedykciński, Stanisław Borkowski, Ludwik Kucharek i Wanda Sikora. Ponadto Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: ksiądz Józef Babicz, Józef Broniszewski, Eugeniusz Chrol, Andrzej Grela, Mieczysław Jóźwiak, Andrzej Władysław Kaczorowski, Andrzej Marat, Henryk Ożga, Marek Świetliński i Wojciech Włodarczyk.

Ponadto za zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa, za aktywność społeczną i związkową Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali Lech Ziemkiewicz (po raz drugi), a także Jerzy Bednarz, Andrzej Dobrowolski, Cecylia Jasińska, Adam Kwiatek, Tadeusz Musił, Tadeusz Należny, Aleksandra Przybojewska, Edmund Robak, Józef Sikorski, Bogdan Stachurski, ksiądz Jerzy Uchman, Zbigniew Zgaiński.

Za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali: Jan Bodak, Janusz Byliński, Tytus Czartoryski, ksiądz Leonard Fic, Janusz Wałaszek i Edward Witkowski.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl