fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent wręczył odznaczenia zasłużonym dla niepodległości RP

Tamta krew i cierpienie nie poszło na marne; nie wiem jaka byłaby dziś Polska, czy udałoby się ją odrodzić w 1989 r., gdyby nie postawa Żołnierzy Niezłomnych – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wręczył w czwartek odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz w pielęgnowaniu pamięci o Żołnierzach Niezłomnych.

Andrzej Duda dziękował uczestnikom uroczystości w Pałacu Prezydenckim za przyjęcie od Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeń państwowych, które – jak wskazywał – są skromnym wyrazem podziękowania za niezłomną postawę i wiarę w tę Polskę, którą mamy dzisiaj.

„Przetrwaliście państwo tamte lata, przetrwaliście więzienie i przesłuchania, przetrwaliście strach, stres, coś co dla dzisiejszej młodzieży jest niewyobrażalne. Dziękuję wam, że jesteście” – mówił prezydent.

Podkreślił, że cierpienie Żołnierzy Niezłomnych i ich przelana krew nie poszły na marne.

„Nie wiem, jaka byłaby dzisiaj Polska i czy udałoby się ją odrodzić w 1989 r., czy powstałaby >>Solidarność<<, gdyby nie wasza postawa” – mówił prezydent.

„Dziękuję, że jesteście świadkami tej wielkiej historii, dziękuję za to, że ją przekazujecie, że przychodzicie, dajecie młodym świadectwo. Tak, jak tym młodym, dziś odznaczonym, dziękuję, że to świadectwo niosą, że dzięki temu uczy się to najmłodsze pokolenie, co to znaczy być wiernym Rzeczpospolitej Polskiej, co oznacza dla człowieka wolna Polska i do jakiej ofiary warto się posunąć, żeby ją odzyskać” – zaznaczył prezydent.

„Dziękuję wam, że staliście na tej drodze, żeście z niej nie zeszli, że nie poszliście na łatwe rozwiązania, że byliście gotowi oddać życie” – dodał.

Andrzej Duda wskazywał, że jest to kolejny rok, w którym Polacy obchodzą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

„To pan prezydent Lech Kaczyński złożył w Sejmie tę inicjatywę” – przypomniał.

„Wspólnota narodu to też wspólnota wspólnej historii, a w tej historii przede wszystkim wspólnej pamięci. Dziękuję, że tę pamięć przechowujecie, pielęgnujecie. Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym. Niech żyje Polska” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj