Ks. bp J. Guzdek w dniu pamięci Żołnierzy Wyklętych: Ciągle przywracamy nazwiska tym, którzy zostali zamordowani

Poranną Mszą św. w katedrze polowej uczczono pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Eucharystii, koncelebrowanej przez kapelanów wojskowych, przewodniczył biskup polowy ks. bp Józef Guzdek. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ks. bp Józef Guzdek przypomniał w homilii, że w podziemiach katedry polowej znajduje się muzeum Ordynariatu Polowego, którego część ekspozycji poświęcona jest pamięci ofiar reżimu komunistycznego w Polsce. Odtwarzane są archiwalne nagrania odczytywanych wyroków śmierci wobec kapelanów i duchownych zaangażowanych prześladowanych przez władze.

„To jest ciągle czas nieznany, ciągle odkrywamy szczątki mordowanych nocą i wrzucanych do dołów śmierci, ciągle przywracamy nazwiska tym, którzy zostali zamordowani w bestialski sposób” – powiedział.

Biskup polowy przywołał fragmenty listów, odtajnionych w sierpniu 1994 r. przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu. Listy te należały do osób zamordowanych przez UB i nigdy nie dotarły do adresatów, ale przez kilkadziesiąt lat były wszyte w akta prokuratorskie.

„Czego się z nich dowiadujemy? Otóż w każdym z tych listów jest odniesienie do Boga. Przez te listy dotykamy dramatu poszczególnych osób. Dowiadujemy się o tym, co przeżywali oni, czego doświadczały ich rodziny, a nade wszystko odkrywamy, że byli to ludzie, którzy mieli Boga w sercu” – powiedział.

Na koniec ks. bp Guzdek zachęcił, aby pamięć o tragicznych losach Żołnierzy Niezłomnych i udział we Mszy św. skłaniał do refleksji nad naszym życiem.

„Prośmy Boga, abyśmy byli ludźmi dobrymi, kierujmy się ewangelicznym prawem miłości Boga i bliźniego” – powiedział.

Eucharystię z ks. bp. Guzdkiem koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego: ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Ordynariatu Polowego, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz i rzecznik kurii oraz ks. ppor. Tomasz Serwin, wikariusz katedry polowej.

Episkopat.pl/RIRM

drukuj