Ministerstwo kultury sfinansuje Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sfinansuje w całości budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Dziś wicepremier i szef resortu prof. Piotr Gliński oraz prezydent miasta Janusz Kotowski podpisali umowę w tej sprawie. Radni Ostrołęki na nadzwyczajnej sesji zdecydowali o prowadzeniu Muzeum jako wspólnej instytucji kultury.

Ministerstwo ma wesprzeć budowę Muzeum i rewaloryzację obiektów, w których będzie się ono mieścić, kwotą 35 mln zł. Miasto ma finansować działalność bieżącą.

Wcześniejsze starania o dotacje u byłego już ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego nie przyniosły oczekiwanego rezultatu – przypomina poseł Arkadiusz Czartoryski z Ostrołęki. Obecnie – jak stwierdził – to wyjątkowe Muzeum ma realną szansę zaistnieć.

To ważne, zwłaszcza, że placówka znajduje się w historycznym miejscu.

– Ostrołęka jest stolicą regionu, który jest jednym z może dwóch, trzech w Polsce regionów, w którym z tak ogromną determinacją po II wojnie światowej tak długo utrzymywało się antykomunistyczne powstanie zbrojne. Kilka tysięcy mieszkańców powiatu przewinęło się przez jednostki bojowe Armii Krajowej Wolności i Niezawisłości, Armii Krajowej Obywatelskich Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. To tutaj miało miejsce siedziba 16. Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Ostrołęka była też zajęta przez Żołnierzy Wyklętych. Miasto Ostrołęka, przekazując obiekty pod nowy zakład karny, pozyskało stary obiekt, w którym również byli przetrzymywani i rozstrzeliwani Żołnierze Wyklęci. Jest to miejsce historyczne – powiedział poseł Czartoryski.

Otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce planowane jest na 1 marca 2018 roku. W roku jubileuszowym odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt placówki możemy zobaczyć na stronie internetowej: MuzeumZołnierzyWyklętych.pl.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj