IPN włącza się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Instytut Pamięci Narodowej włącza się w obchody przypadającego dziś Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Warszawie uroczystość z tej okazji współorganizowana przez IPN odbędzie się przy kwaterze ,,Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Udział w dzisiejszych obchodach wezmą m.in. prezes IPN dr Jarosław Szarek i jego zastępca prof. Krzysztof Szwagrzyk. W planie tych obchodów jest m.in. uroczyste złożenie wieńców w asyście żołnierzy Garnizonu Warszawa.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych IPN przygotował też specjalną wystawę pt. ,,Dowody zbrodni”. Można ją oglądać od dziś w pawilonie X Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych P           RL.

Do obejrzenia są tu m.in. przedmioty należące do ofiar komunizmu znalezione na tzw. ,,Łączce”. Są to np. guziki, grzebienie, buty czy medaliki.

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych organizowane przez IPN od kilku dni trwają też m.in. w Gdańsku. O tym, co zaplanowano na dziś, mówi dyrektor tamtejszego oddziału Instytutu prof. Mirosław Golon.

– Najważniejszym wydarzeniem będzie Apel Pamięci, który organizujemy tradycyjnie 1 marca na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku – wejście od ulicy Giełguda – do grobów Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. To będzie kulminacyjny punkt działań, ale tak naprawdę już od kilku dni trwają uroczystości przypominające Żołnierzy Wyklętych i będą one trwały aż do defilady w niedzielę 4 marca – mówi prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2011 roku i przypada w rocznicę tragicznych wydarzeń z 1951 r., kiedy to w więzieniu na Rakowieckiej wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl