fot. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach

Katowice: otwarto plenerową wystawę poświęconą Armii Krajowej

W Katowicach otwarto w środę plenerową wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Armia Krajowa – największa podziemna armia świata”. To kolejne miasto – po Krakowie i Kielcach – w którym prezentowana jest ta ekspozycja, przygotowana z okazji 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Na wystawę, którą do 22 kwietnia 2022 roku będzie można oglądać przy pomniku Harcerzy Września na pl. Obrońców Katowic w rejonie katowickiego Rynku, składają się tablice przedstawiające wydarzenia z historii Armii Krajowej i losy żołnierzy. [czytaj więcej] 

Wystawa prezentuje genezę Armii Krajowej na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, struktury Polskiego Państwa Podziemnego, a także portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów Armii Krajowej. Wiele miejsca poświęcono powstaniu warszawskiemu oraz losom żołnierzy po rozwiązaniu Armii Krajowej, powołaniu Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a później Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

Na wystawie można znaleźć reprodukcje zdjęć z informacjami m.in. na temat paktu Ribbentrop-Mołotow, niemieckiej agresji na Polskę, zbrodni Niemców i Sowietów, akcji specjalnych Kedywu, bohaterów Cichociemnych czy wojskowej służbie kobiet. Katowice są trzecim miastem w Polsce, po Krakowie i Kielcach, w którym pojawiła się ta ekspozycja. Do lutego przyszłego roku będzie ona prezentowana w całym kraju.

Jak przypomina Instytut Pamięci Narodowej, Armia Krajowa była konspiracyjnym Wojskiem Polskim, częścią Polskiego Państwa Podziemnego podporządkowanego konstytucyjnemu Rządowi RP na Uchodźstwie. Z okazji przypadającej w tym rokoku 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową Instytut Pamięci Narodowej przygotował cykl infografik prezentujących osiemdziesięcioro bohaterów Armii Krajowej. [czytaj więcej]

Od 12 lutego, każdego dnia, kolejne są prezentowane w mediach społecznościowych Instytutu Pamięci Narodowej. Są to dowódcy i szeregowi żołnierze, sztabowcy, członkowie oddziałów dywersyjnych, oficerowie wywiadu, kurierzy, łączniczki i osoby zaangażowane w produkcję konspiracyjnej broni lub obsługujące placówki przerzutów powietrznych.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl