IPN przesłucha świadka zbrodni w Jedwabnem

Śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w najbliższym czasie mają przesłuchać nowego świadka zbrodni dokonanej na Żydach w Jedwabnem. Chodzi o kobietę, Antoninę K., która mogła widzieć mord dokonany na Żydach – w czasie wojny przebywała w Jedwabnem. O sprawie napisała  „Rzeczpospolita”

Wniosek o przesłuchanie „naocznego świadka” wpłynął do pionu śledczego białostockiego oddziału IPN-u. Jego celem ma być wznowienie postępowania i dokończenie przerwanej w 2001 r. ekshumacji szczątków Żydów zabitych latem 1941 r. w Jedwabnem.

Ta zbrodnia wciąż wymaga dokładnego zbadania i wyjaśnienia – nadal sprzeczne i nierozstrzygnięte są kwestie udziału w niej Polaków i liczby ofiar – powiedział senator prof. Jan Żaryn. Historyk dodał, że nie ulega wątpliwości, iż inspiratorami mordu byli Niemcy, którzy okupowali wówczas Rzeczpospolitą.

– Dużo bardziej prawdziwą wersją jest ta mówiąca nie tylko o inspiracji niemieckiej, ale także o tym, że Niemcy od początku do końca uczestniczyli w tym akcie zabójstwa, a Polacy byli w roli przymuszonych świadków, którzy mieli to oglądać i stanowić propagandowe alibi dla strony niemieckiej, propagandy goebbelsowskiej, która rzeczywiście tworzyła obraz wydarzeń na tamtych terenach jako rzekomy akt zemsty i sprawiedliwości dokonywany rękami tubylczej ludności. Jednak Goebbels nie jest źródłem do poznania prawdy, tylko raczej mechanizmu propagandy – zaznaczył prof. Jan Żaryn.

Świadek, który ma być przesłuchany przez prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej to urodzona w 1928 r. Antonina K. Obecnie mieszka w Orzyszu w woj. warmińsko-mazurskim.

Ze względu na podeszły wiek i problemy ze słuchem kobieta miałaby zostać przesłuchana w miejscu swojego zamieszkania.

RIRM

drukuj