Płock: IPN zbada dawną siedzibę NKWD i UB

Instytut Pamięci Narodowej rozpocznie w kwietniu prace eksploracyjne i badawcze na terenie byłej siedziby NKWD i UB w Płocku. Poszukiwane będą m.in. szczątki zamordowanych tam więźniów z okresu komunizmu.

Prace prowadzone będą w piwnicach dwóch budynków – w ich dotychczas niedostępnej, zagruzowanej części, a także na przyległej posesji przy użyciu georadaru.

Chcemy odsłonić wiedzę o tym miejscu. Wiedzę, która przez lata była skrywana. Bardzo dokładnie obejrzymy wszystkie dostępne cele, dokumentując pozostawione tam napisy i rysunki – zapowiada Jacek Pawłowicz, historyk IPN.

– Chcemy odnaleźć tę piwnicę, chcemy zobaczyć, co zachowało się na ścianach – może są jakieś inskrypcje, może jakieś daty, kalendarze – to co odnajdujemy w innych tego typu obiektach, które penetrujemy. Tutaj mamy niebywałą okazję sprawdzenia części budynku, który od 1948 roku był zamknięty. Mamy nadzieję, że to, co się tam zachowało pozwoli na głębsze poznanie historii Mazowsza Północnego, a przede wszystkim tamtejszego ruchu oporu – wyjaśnia historyk.

Wyniki poszukiwań zostaną przedstawione pod koniec maja w Płocku, podczas uroczystości 15-lecia IPN. Będą one też częścią ekspozycji, której utworzenie planowane jest w byłej siedzibie NKWD i UB.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl