fot. twitter.com/ipngovpl

W Centrum Edukacyjnym IPN odbędzie się II ogólnopolski zjazd rodzin jenieckich

W poniedziałek, w IPN odbędzie się II Ogólnopolski zjazd rodzin jenieckich. Jak poinformowała Magdalena Kruk-Kuchcińska z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, swój udział zapowiedziało ponad 50. członków rodzin jenieckich.

W organizowanym przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu/Łambinowicach II ogólnopolskim zjeździe rodzin jenieckich, który odbędzie się w poniedziałek, 21 października w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN, wezmą udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Przystanku Historia. Centrum Edukacyjnego im. Janusza Kurtyki.

Ostatnia dekada uświadamia nam wszystkim z dotkliwą wyrazistością, że od dawna obserwowany proces odchodzenia świadków II wojny światowej dobiega końca, a wraz z nim ważny etap przekształcania pamięci o tym największym i najstraszniejszym w dziejach naszej cywilizacji konflikcie zbrojnym. Pamięć komunikacyjna – rodzinna, międzypokoleniowa finalizuje swą zmianę w pamięć kulturową – społeczną. Niebawem już tylko od rodzin jeńców oraz instytucji, takich m.in. jak Centralne Muzeum Jeńców Wojennych – będzie zależało, czy i jaka pamięć o nich i II wojnie światowej pozostanie” – powiedziała Magdalena Kruk-Kuchcińska.

Swój udział zgłosiło ponad 50 osób, których rodzice bądź dziadkowie większości z nich przetrzymywani byli w latach II wojny światowej w oflagach i stalagach. W poniedziałek spotkają się, aby rozmawiać o losach swoich bliskich.

 

PAP

drukuj