fot. twitter.com/PiotrGlinski

Wicepremier P. Gliński: Celem konwencji w Katowicach pokazanie naszego potencjału programowego

Celem konwencji PiS w Katowicach jest pokazanie naszego potencjału programowego; w dość krótkim czasie po jej zakończeniu przedstawimy konkretne propozycje programowe na jesienną kampanię do parlamentu – mówił w poniedziałek szef Rady Programowej PiS, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Podczas poniedziałkowego śniadania prasowego wicepremier Gliński poinformował, że konwencja rozpocznie się w piątek 5 lipca o godz. 16.00 i zakończy się w niedzielę po południu.

Konwencja ma być wzorowana na tej, która odbyła się na początku lipca 2015 r.

„W najbliższy weekend od piątku do niedzieli organizujemy podobną konwencję programową – >>Myśląc: Polska 2019<<„ – mówił Gliński.

Jak dodał, podczas spotkania odbędzie się 16 sesji plenarnych i ponad 60 paneli specjalistycznych.

„Przewidujemy, że będzie w związku z tym obecnych około 400 mówców – polityków i ekspertów, czyli znacznie więcej niż cztery lata temu” – zaznaczył.

Wicepremier podkreślił, że celem tej konwencji jest pokazanie „obecnego potencjału programowego i pomysłów programowych” Zjednoczonej Prawicy.

Jak stwierdził, podczas konwencji będzie też rozliczenie się z zapowiedzi programowych. Wskazał, że zdecydowana większość zapowiedzi programowych, które pojawiły się przed czterema latami w Katowicach, została zrealizowana lub jest w tej chwili realizowana.

„O tym wszystkim będziemy mówili, ale będziemy także na tej konwencji mówili o nowych pomysłach programowych” – zapowiedział Piotr Gliński.

Jak dodał, będzie się to odbywało w „dwóch ujęciach”.

„Te nowe pomysły i analiza tego, co żeśmy zrobili, będzie przedstawiana przez polityków, przez tych, którzy realizowali nasz program, ale także i nowe pomysły oraz analiza dokonań czy wykonania będzie przedstawiana przez różnorakich ekspertów” – poinformował.

Wicepremier Gliński wskazał, że „w oparciu o tę burzę mózgów – jak niektórzy mówią – o tę pogłębioną debatę w dość krótkim czasie przedstawimy konkretne propozycje programowe na jesienną kampanię do parlamentu”.

„One będą już przedstawione w swoich zarysach myślę na tej konwencji, natomiast jeszcze nie będą miały oficjalnego placetu z oczywistych powodów. Zawsze po takim podsumowaniu jest konieczna krótka analiza, wybór priorytetów programowych” – mówił.

Szef sztabu wyborczego PiS, europoseł Joachim Brudziński oświadczył, że obecnie najważniejszym zadaniem sztabu jest katowicka konwencja.

„Następnie pion merytoryczny, ekspercki przysiądzie do tego, abyśmy – wszystko na to wskazuje – do wyborów poszli z konkretną propozycją programową, czyli prace będą sfinalizowane programem” – powiedział. Pytany przez dziennikarzy, kiedy można spodziewać się konkretnego programu odpowiedział: „Do wyborów chcemy iść z konkretnym programem”. Dopytywany czy PiS zdąży z nim do końca lipca Budziński odparł: „Pewnie”.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki podczas poniedziałkowego spotkania poruszył temat list wyborczych.

„Najważniejszym elementem przygotowań do wyborów jest przygotowanie list wyborczych i to się odbywa w naszej partii. Zbierane są zgłoszenia kandydatów, którzy będą następnie oceniani przez kierownictwo partii, klubu pod kątem ich aktywności i przydatności” – mówił.

„Mamy nadzieję, że sprawnie i szybko powstaną zarysy list wyborczych, a w każdym razie decyzje co do pierwszych miejsc na tych listach” – dodał.

Terlecki mówił też, że każdy z obecnych parlamentarzystów PiS otrzyma „szczegółowy harmonogram swoich zajęć i obowiązków w kampanii i będą je realizować”.

Jak wynika z programu zbliżającej się konferencji, do którego dotarła PAP, spotkanie rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 od wystąpienia szefa Rady Programowej PiS, wicepremiera Glińskiego. Następnie zaplanowano cztery sesje plenarne dotyczące odpowiedzialnego rozwoju, polityki energetycznej, ochrony środowiska oraz społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju społecznego.

Na sobotę zaplanowano dziewięć sesji plenarnych, które mają dotyczyć m.in. polskiej wsi i rolnictwa, finansów publicznych, edukacji i sportu, polityki międzynarodowej, systemu zdrowia, obronności, samorządu, kultury i mediów. Poruszone będą też kwestie rynku pracy, rodziny i emerytalne.

Na sobotę zaplanowano również wystąpienia liderów partyjnych. Przed południem przemawiać będą: prezes PiS Jarosław Kaczyński, lider Porozumienia Jarosław Gowin oraz szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Na godzinę 15.00 zaplanowano wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego oraz b. wicepremier, europoseł Beaty Szydło.

Natomiast na niedzielę zaplanowano trzy sesje plenarne, które będą dotyczyć m.in. systemu sprawiedliwości i cyfryzacji. Następnie prezes Kaczyński podsumuje całą trzydniową konwencję.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl