fot. PAP/Radek Pietruszka

W Muzeum Wojska Polskiego odbyły się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych

W warszawskim Muzeum Wojska Polskiego odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystym apelu wziął udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Podczas ceremonii wręczył on zasłużonym kombatantom akty nominacji na wyższe stopnie wojskowe i medale resortowe. W swoim przemówieniu szef Ministerstwa Obrony Narodowej podkreślił, że należy oddać cześć tym, którzy wykazali się niezłomnością, odwagą i poświęceniem.

Dodał, że zadaniem Polski jest kultywować pamięć o tych, którzy poświęcali życie dla Polski.

– Żołnierze Niezłomni byli wierni przysiędze do końca. Byli prześladowani i mordowani, pamięć o nich miała być zatarta, ale tak się nie stało. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych wróciła i dziś jest podstawą budowania morale Wojska Polskiego. To jest przykład postawy wierności Polsce. To jest przykład patriotyzmu i miłości dla ojczyzny. Naszym zadaniem jest pamięć o tych, którzy poświęcali swoje życie dla wolnej Polski, odpowiednie ich uhonorowanie i tworzenie tego pozytywnego przekazu dla przyszłych pokoleń. Chwała bohaterom! – mówił szef MON Mariusz Błaszczak.

Jeden z odznaczonych, kapitan Leszek Zabłocki, zwrócił uwagę, że tak jak przed laty konieczna była walka z okupantem niemieckim i sowieckim, tak teraz również trwa walka z fałszerzami historii.

– Naszym kosztem, kosztem narodu polskiego (fałszerze historii – przyp.) chcą załatwiać swoje interesy spod znaku „złotego cielca”, ale my – świadkowie historii – zrobimy wszystko, aby prawda zwyciężyła. Zakończę słowami, które zawsze były wypowiadane w Wojsku Polskim przy awansach i odznaczeniach: „Ku chwale ojczyzny”. Uważam to odznaczenie za wyraz poparcia dla naszej walki o prawdę historyczną ze strony rządu i wszystkich Polaków – podkreślił kpt. Leszek Zabłocki.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony od 2011 roku. Święto przypada w rocznicę stracenia przez bezpiekę siedmiu przywódców zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w 1951 roku.

Z okazji dzisiejszego święta w całym kraju odbywają się uroczystości ku czci bohaterów podziemia niepodległościowego.

RIRM

drukuj