fot. PAP/Marcin Obara

Para prezydencka podziękowała rolnikom za ich trud

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką podziękowali w niedzielę rolnikom za ich trud i rolę, jaką odgrywają dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju. W wywiadzie dla TVP 1 z okazji dożynek w Spale życzyli im udanych plonów w przyszłym roku i by „pod koniec sezonu” mieli poczucie sukcesu.

Dożynki Prezydenckie w Spale to, jak podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas wywiadu dla programu „Tydzień” bardzo szczególne wydarzenie.

„To spotkanie, podczas którego Prezydent Rzeczypospolitej i jego żona – w pewnym sensie, jako gospodarze kraju – dziękują rolnikom za ich trud i podkreślają tę niezwykle ważną rolę, jaką w Polsce, dla bezpieczeństwa polskiego państwa, przede wszystkim bezpieczeństwa żywnościowego, odgrywa polski rolnik i jego praca” – zaznaczył.

Agata Kornhauser-Duda dodała, że podziękowania należą się też „za trud pracy wykonywanej przez rolników związany (…) z pogodą, która w tym roku niekoniecznie dopisała”.

Pierwsza Dama podkreśliła, że polska wieś się zmienia.

„Dla mnie te zmiany są bardzo pozytywne i – niezależnie od statystyk, poziomu eksportu czy twardych danych – można powiedzieć, że polska wieś zmienia się niejako w oczach. Jest bardzo zadbana, piękna, przyjazna, z coraz bardziej rozbudowaną infrastrukturą społeczną i kulturalną. Jest coraz więcej placów zabaw dla dzieci, miejsc spotkań” – zaznaczyła.

Zwróciła też uwagę, na to, że zmieniła się rola kobiet.

„W tej chwili kobiety na wsi są przede wszystkim promotorkami agroturystyki, przetwórstwa czy małej przedsiębiorczości. I rzeczywiście chyba zmieniło się to, że kobiety na wsi już nie pracują tylko w domu czy w gospodarstwie rolnym, ale także w instytucjach pozarolniczych czy też prowadzą własne małe firmy. I muszę powiedzieć, że one naprawdę prężnie działają” – powiedziała.

Prezydent podkreślił też, że jest niezwykle ważne, aby rolnik miał pewność, że w przypadku, gdy dojdzie do klęski i straci on plony, państwo udzieli mu wsparcia.

„To jest element fundamentalny, który pozwala zapewnić rolnikowi spokojną produkcję. Więc to element niezwykle ważny i tutaj zarówno wspólna polityka rolna Unii Europejskiej przewiduje takie sytuacje, jak również wewnętrzna polityka rolna państwa musi przewidywać transze pomocowe w takiej sytuacji – i w Polsce tak jest” – przypomniał.

Podkreślił, że polskie rolnictwo wymaga stałej troski ze strony państwa.

„Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Ta zmiana trwa. Tę zmianę polskiej wsi można obserwować bardziej w przedziale 10-, 20-, 25-letnim. Jeżeli zestawimy polską wieś z początku transformacji ustrojowej z polską wsią, którą widzimy dzisiaj, to oczywiście dostrzegamy wszystkie bolączki, jakie się pojawiły, błędy polityczne, jakie zostały w międzyczasie popełnione, bo przecież wcześniej takie były – co do tego nie ma żadnych wątpliwości” – zaznaczył.

Przypomniał, że w ciągu 11 lat do Polski zostało skierowane ponad 120 mld euro pomocy unijnej, z czego 1/3 (nieco mniej niż 40 mld euro) – to były pieniądze skierowane na polską wieś, z czego ponad połowa to były dopłaty bezpośrednie.

„Więc są to konkretne pieniądze, które trafiły. I tę pomoc plus (…) to, że także do rodzin wiejskich, rolniczych trafiają pieniądze programu 500 plus, a więc pomocy polskiego państwa dla rodzin posiadających dzieci, to w widoczny sposób podniosło poziom życia na wsi” – podkreślił.

Według niego to, że polska wieś stała się wsią nowoczesną, zmechanizowaną, zamożniejszą, zdecydowanie bliższą wysokim technologiom nastąpił renesans tradycji, tradycyjnego folkloru.

„My mamy to wszystko, ale oprócz tego mamy jeszcze coś, co nas wyróżnia, co nas różni od miasta. To, że mamy swoją tradycję, że mamy swoją obrzędowość” – podkreślił.

Pierwsza Dama życzyła rolnikom przede wszystkim udanych plonów w przyszłym roku. „Życzymy też, aby polscy rolnicy czuli się dumni z tego, że dbają również o bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju. I przede wszystkim, żeby też odczuwali szacunek innych do ich trudnej pracy”. Do życzeń dołączył się prezydent.

„Chciałbym, żeby koniec tego – nazwijmy to – sezonu rolnego, który w symboliczny sposób kończą dożynki, był takim momentem, gdy polscy rolnicy będą mieli poczucie sukcesu. Tego przede wszystkim im życzę” – podkreślił.

PAP/RIRM

drukuj