fot. tv trwam

T. Rzymkowski: Prezydent powinien skorzystać z prawa łaski w przypadku Jana Śpiewaka i anulować wyrok

Prezydent powinien skorzystać w przypadku Jana Śpiewaka z prawa łaski i anulować wyrok – ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski. Działacz miejski został prawomocnie uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej, córki byłego ministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

Sąd ten utrzymał w piątek w mocy wyrok sądu rejonowego, który w styczniu nakazał Śpiewakowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej. Uzasadnienie wyroku było niejawne.

Poseł Tomasz Rzymkowski wskazał, że wyrok jest skandaliczny.

– Z punktu widzenia prawdy obiektywnej, z punktu widzenia również interesu publicznego – bo w tle mamy dziką reprywatyzację, gdzie w sposób naturalny można stwierdzić, że osoba powyżej 120 lat nie mogła udzielać pełnomocnictwa nikomu –  Jan Śpiewak przeciwko temu protestował i został za to skazany prawomocnym wyrokiem. Pokazuje to, w jakim stanie jest polski wymiar sprawiedliwości. Na szczęście w jego przypadku istnieje możliwość wystosowania przez pana prezydenta – zgodnie z prerogatywami, które są przypisane urzędowi prezydenta – prawa łaski tak, aby ten wyrok został anulowany – powiedział parlamentarzysta.

Jan Śpiewak zapowiedział dziś, że będzie składał wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawienie. Ma to zrobić najpewniej jeszcze w tym tygodniu. Wczoraj działacz spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

W 2017 r. Jan Śpiewak przekazał, że córka ministra Ćwiąkalskiego przejęła metodą na 118-letniego kuratora kamienicę na Ochocie. Górnikowska skierowała przeciwko niemu prywatny akt oskarżenia dotyczący zniesławienia.

RIRM

drukuj