Prezydent udaje się dziś na Słowację

Słowacka prezydencja w Unii Europejskiej i polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4) w kontekście Brexitu – to główne tematy konsultacji podczas rozpoczynającej się w środę dwudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Bratysławie.

Andrzej Duda spotka się z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską, premierem Robertem Fico i słowackimi parlamentarzystami – poinformował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

„Prezydent udaje się na Słowację w szczególnym momencie polityki europejskiej. (…) Można się spodziewać, że priorytety prezydencji Słowacji, które dotąd dotyczyły rozwoju rynku wewnętrznego i gospodarki, zaangażowania globalnego Unii Europejskiej, przyjęcia strategii globalnej Unii, kwestii migracji i kryzysu uchodźczego w Europie, w związku z Brexitem ulegną modyfikacji” – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej będzie podnoszona kwestia bezpieczeństwa, stabilności regionu, kontaktów i wizerunku V4 wewnątrz Unii Europejskiej.

„Po Brexicie bardzo ważne jest powtarzanie, że Grupa Wyszehradzka jest komponentem budowania jedności europejskiej, a nie tym, który Europę dezintegruje” – ocenił prezydencki minister.

1 lipca Słowacja obejmuje przewodnictwo w Unii Europejskiej, a Polska przejmuje roczną prezydencję od Czech w Grupie Wyszehradzkiej (V4).

Prezydentowi podczas wizyty będzie towarzyszył minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

„Będziemy akcentować potrzebę spójności infrastrukturalnej, rozwoju naszej części Europy poprzez współpracę państw w szerszym kontekście, także w ramach regionu państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego” – powiedział Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że planowane i projektowane są projekty połączeń kolejowych i drogowych między krajami.

Jak zauważył, jest to ostatnia wizyta regionalna prezydenta Dudy przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego 8-9 lipca w Warszawie.

Andrzej Duda spotka się także z Polonią i wręczy nagrody w konkursie wiedzy o Polsce w związku z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski zorganizowanymi przez środowiska Polonijne – poinformował prezydencki minister.

PAP/RIRM

drukuj