Pakiet onkologiczny przynosi straty szpitalom

Specjaliści alarmują, że świadczenia medyczne są niedoszacowane. Chodzi nawet o ponad 130 mln zł w skali roku. Według lekarzy z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego – cytowanych przez jeden z portali – konieczny jest pilny przegląd procedur leczenia nowotworów.

Najwięcej szpitale tracą m.in. na niskiej wycenie pobytu w szpitalu chorych leczonych teleradioterapią 3D.

To, że świadczenia są nielimitowane również nie poprawia sytuacji, którą spowodowała poprzednia ekipa rządząca – mówi dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

– Agencja Oceny Technologii Medycznych, pracująca przy wycenie świadczeń dla Ministra Zdrowia, powinna przyspieszyć prace nad wszystkimi procedurami, które są przewidziane dla chorych onkologicznie i to można zrobić względnie szybko. Tutaj nie można się oglądać na tzw. budżet na ochronę zdrowia gdyż lepiej – w naszym przekonaniu – ratować ludzi chorych, poświęcić na to środki finansowe, i lepiej, żeby to NFZ był zadłużony a nie szpitale. Szpitale, które nie są zadłużone nie są w stanie w pełni służyć chorym – wyjaśnia dr Maciej Hamankiewicz.

Szpital zadłużają się dopłacając do pobytu pacjentów, tym bardziej, że z roku na rok do placówek onkologicznych trafia ich coraz więcej.

Lekarze swój apel kierują do Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

 RIRM

 

drukuj