fot. PAP/Szymon Pulcyn

Afera szpitalna. Prezes PiS proponuje powołanie Komisji Zaufania Publicznego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński proponuje powołanie Komisji Zaufania Publicznego ws. afery w szpitalu południowym w Warszawie. Dodał, że przygotowywana jest odpowiednia ustawa w tej sprawie.

 

Lider PiS odniósł się do afery z udziałem młodego lekarza i b. już działacza KO w stolicy Dawida Kacprzyka. Medyk zarobił w rok ponad 1,5 mln zł. W tym samym szpitalu miał funkcjonować także salonik VIP dla działaczy KO. Co więcej, miało dochodzić do nieprawidłowości, co mogło skutkować śmiercią pacjentów.

W ocenie lidera PiS mamy do czynienia z wielkim skandalem. Jarosław Kaczyński zaproponował powołanie Komisji Zaufania Publicznego. Wskazywał, że w komisji śledczej większość miałaby obecna koalicja rządząca.

– Niepartyjna, bez polityków, komisja złożona z lekarzy, ale także prawników. O tym w komentarzach telewizyjnych często zapominano, że tam będą prawnicy. Muszą być prawnicy, to jest zupełnie oczywiste. Chociaż nie prawnicy na przykład z prokuratury, bo jeżeli to mają być prawnicy z prokuratury, to byłoby dublowanie tego, co prokuratora powinna robić. A to jest po prostu pewna metoda kontroli. I ona byłaby wzorowana na tej komisji, która działała w sprawie warszawskich działań polegających na „czyszczeniu mieszkań”, na tym wielkim oszustwie – zaznaczył prezes PiS.

Politycy PiS domagają się dymisji wiceprezydentów Warszawy odpowiedzialnych za ochronę zdrowia oraz zarzadzanie miejskimi spółkami. W ich ocenie także Rafał Trzaskowski powinien zrezygnować.

W sprawie Warszawskiego Szpitala Południowego wszczęto dwa śledztwa. Pierwsze dotyczy oszustwa na kwotę ponad pół miliona złotych. Drugie nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Toczy się też postępowanie Naczelnej Izby Lekarskiej.

 

RIRM

drukuj