fot. PAP/EPA

PiS chce informacji nt. uchodźców w Polsce

Prawo i Sprawiedliwość domaga się dokładnych informacji w sprawie uchodźców, którzy mają trafić do naszego kraju. Chodzi o bezpieczeństwo Polaków – wyjaśnił Jarosław Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości skierował swój apel wczoraj na konferencji prasowej, która odbyła się przed ośrodkiem dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej.

Wcześniej prezydent tego miasta Dariusz Stefaniuk powiedział, że z mediów dowiedział się, iż w ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej oraz Podkowie Leśnej pierwsze grupy uchodźców miałyby być w tzw. śluzie epidemiologicznej. „Ta śluza nie jest jeszcze oddana. My jako samorządowcy nie mamy żadnych informacji” – powiedział.

W związku z tym prezes PiS-u Jarosław Kaczyński mówił, że społeczeństwo powinno mieć informacje na temat decyzji, które go dotyczą.

– Chodzi o elementarną przyzwoitość władzy wobec własnych obywateli. Przyzwoitość, której zawsze można wymagać, a której w szczególności należy wymagać w państwie demokratycznym. W państwie demokratycznym podmiotem władzy, suwerenem są obywatele. Nie wolno podejmować decyzji, które mogą godzić w ich interesy i to interesy podstawowe – bo chodzi o zdrowie i życie – bez ich wiedzy, bez ich zgody, za ich plecami. A tutaj mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją – zwrócił uwagę Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS-u Jarosław Kaczyński wskazał na chaos informacyjny związany z ilością ośrodków dla uchodźców i dat ich powstania.

Po konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Małgorzata Woźniak odpowiedziała jedynie na wątpliwość prezydenta Białej Podlaskiej. Poinformowała Polską Agencję Prasową, że nie jest planowane wykorzystanie ośrodka w tym mieście do celów przeprowadzania badań filtra epidemiologicznego wobec relokowanych i przesiedlonych cudzoziemców.

RIRM

drukuj