Autorstwa Ministerstwo Spraw Zagranicznych - http://archiwum.stgu.pl/wp-content/themes/mimbo2.2/images/MSZ_ksiega_czesc2.pdf, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53445657

MSZ: Polska będzie konsekwentnie wspierać Mołdawię na drodze do Unii Europejskiej

Polska będzie konsekwentnie wspierać Mołdawię w procesie modernizacji kraju i na drodze do Unii Europejskiej – podkreśliło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, komentując wyniki wyborów prezydenckich oraz referendum w tym kraju. Głosy Mołdawian wskazują, że chcą oni integracji europejskiej. 

Według danych Centralnej Komisji Wyborczej po zliczeniu 100 proc. głosów w niedzielnym referendum, które dotyczyły wpisania do mołdawskiej konstytucji eurointegracji jako strategicznego celu państwa, na „tak” zagłosowało 50,46 proc. wyborców. Również w niedzielę prozachodnia prezydent Maia Sandu wygrała pierwszą turę wyborów prezydenckich, uzyskując 41,98 proc. poparcia i w drugiej turze zmierzy się z byłym prokuratorem generalnym, Alexandrem Stoianoglo, który zdobył 26 proc. głosów.

„Składamy wyrazy uznania dla Mołdawii za pomyślne przeprowadzenie pierwszej tury wyborów prezydenckich i referendum konstytucyjnego dot. integracji z UE – pomimo rosyjskich ataków hybrydowych” – przekazało MSZ na swoim profilu na platformie X.

Jednocześnie resort oświadczył, że Polska będzie konsekwentnie wspierać Mołdawię w procesie modernizacji kraju i na drodze do Unii Europejskiej.

W poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, oceniła, że w obliczu hybrydowych działań Rosji Mołdawia pokazała, że jest niezależna, silna i pragnie europejskiej przyszłości. Złożyła również gratulacje obywatelom Mołdawii oraz prezydent Mai Sandu.

„Zrobiłaś to znowu!” – napisała szefowa KE na X, zwracając się do mołdawskiej głowy państwa.

Mimo zwycięstwa zwolenników integracji z UE przewaga opcji na „tak” była znacznie mniejsza od oczekiwanej. Z wcześniejszych sondaży wynikało, że w Mołdawii jest około 50-55 proc. osób gotowych zagłosować w referendum na „tak”, a wraz z diasporą wynik ten miał przekroczyć nawet 60 procent. Maia Sandu stwierdziła, że jest to m.in. wynik działań Rosji, która miała zapłacić za głosowanie na „nie” co najmniej 150 tys. ludzi.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl