MSZ: wiceminister J. Wronecka z wizytą w Nigerii

Nigeria należy do grona najważniejszych partnerów Polski na kontynencie afrykańskim – powiedziała wiceszefowa polskiej dyplomacji Joanna Wronecka podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Nigerii Geoffreyem Onyeamą – poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

– Na szczególną uwagę zasługuje nasza współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa – podkreśliła wiceszefowa MSZ.

W trakcie rozmowy z ministrem Onyeamą wiceminister Wronecka podkreśliła wagę regularnych międzyrządowych konsultacji politycznych, wskazując jednocześnie, że Nigeria jest jak dotąd jedynym państwem afrykańskim, z którym Polska podpisała porozumienie o dialogu strategicznym.

Obok tematów dotyczących współpracy bilateralnej, dyskusja dotyczyła także bieżących problemów związanych z utrzymywaniem pokoju, zapobieganiem konfliktom zbrojnym oraz zwalczaniem terroryzmu.

Wiceszefowa polskiej dyplomacji wyraziła uznanie dla nigeryjskiego zaangażowania politycznego i wojskowego w regionie. Jak oceniła, szczególne zagrożenie dla zachodniej i środkowej Afryki stanowi powiązana z Państwem Islamskim organizacja Boko Haram, z którą zmaga się nigeryjska armia. Podczas spotkania omówiono ponadto kwestie związane z aktywnością Rady Bezpieczeństwa ONZ na obszarze Afryki Zachodniej, polskie priorytety związane z członkostwem naszego kraju w Radzie w latach 2018-2019, a także szanse, jakie daje dwustronna współpraca w dziedzinie handlu, rolnictwa, nauki i pomocy rozwojowej.

W ramach wizyty w Nigerii wiceminister Joanna Wronecka odbyła także konsultacje polityczne z wiceminister spraw zagranicznych Nigerii Khadiją Bukar Abbą Ibrahim oraz Danjumą Nanpon Shenim – sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Nigerii. Z kolei spotkanie z reprezentantami Czerwonego Krzyża i agend ONZ – UNDP i UNIDO poświęcone było analizie sytuacji humanitarnej i bezpieczeństwa w północno-wschodniej części kraju. Wiceszefowa polskiego MSZ rozmawiała także z przedstawicielami władz lokalnych – emirem Keffi, wodzem Chun Madą of Akwanga oraz senatorem Stanu Nasarawa – o współpracy w dziedzinie nauki oraz rozwoju gospodarczego. Natomiast podczas spotkania z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Delegatury UE w Abudży wiceminister poruszyła temat sytuacji wewnętrznej w Nigerii, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i sytuacji ekonomicznej.

Wiceszefa polskiej dyplomacji odbyła także spotkanie z nigeryjską Polonią, które poświęcone było przede wszystkim projektom inwestycyjnym realizowanym przez polskich przedsiębiorców w Nigerii oraz możliwym formom wsparcia ich działalności gospodarczej ze strony polskiej dyplomacji.

MSZ

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl