Resorty kultury oraz spraw zagranicznych podpisały porozumienie ws. promocji polskiej kultury za granicą

Ministerstwo Kultury i MSZ podpisały porozumienie w sprawie promocji polskiej kultury za granicą. W uroczystości w Warszawie uczestniczyli szefowie resortów: wicepremier Piotr Gliński oraz prof. Jacek Czaputowicz.

Porozumienie ustala ramy współpracy obu ministerstw przy programowaniu i realizacji projektów dotyczących promocji kultury polskiej. Programy te pozwolą – jak podał resort kultury – na wykorzystanie potencjału polskich instytucji kultury.

Pomocny w tym będzie uznany dorobek, wysoko wykwalifikowane kadry, ich wiedza i doświadczenie, co dla promocji jest bardzo ważne. To efekt wielomiesięcznej wspólnej pracy naszych dwóch resortów – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Wprowadzamy specjalny system informatyczny, który ma umożliwić i ułatwić wzajemną komunikację. Przeznaczamy również w naszym resorcie 6 milionów na program, który będzie inspirował tę współpracę od strony naszych jednostek, czyli narodowych instytucji kultury. Cieszymy się, że do tego doszło, bo często w administracji jest problem, jeśli chodzi o współpracę między resortami. Narzekamy, że administracja jest budowana z oddzielnych silosów i dzisiejszy dzień to jest kolejne przełamywanie tej resortowości, czyli tej wzajemnej izolacji – podkreślił Piotr Gliński.

Szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaznaczył, że „zintegrowany system promocji polskiej kultury na świecie jest zapisany w naszej strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

„Kultura jest tam przedstawiona w wielu wymiarach, jako czynnik rozwojowy; czynnik, który ma wpływ także na rozwój gospodarczy” – zwrócił uwagę wicepremier Piotr Gliński. Porozumienie wejdzie w życie na początku 2019 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl