CBA zatrzymało pięć osób podejrzewanych m.in. o wyłudzanie podatku VAT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób podejrzewanych m.in. o wystawianie pustych faktur i wyłudzanie podatku VAT – dowiedziała się dzisiaj PAP. Grupa miała wystawić fałszywe dokumenty na blisko 10 mln zł, ale łączna pula przestępczych faktur może sięgnąć kilkudziesięciu mln zł.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził PAP, że zatrzymań dokonali agenci z rzeszowskiej delegatury CBA.

„Funkcjonariusze CBA wkroczyli do akcji jednocześnie w wielu miejscach, by nie dopuścić do zatarcia śladów bądź utraty dowodów przestępstwa” – powiedział w rozmowie z PAP.

Dodał, że czynności rzeszowskiego CBA w śledztwie trwają i badane są kolejne wątki sprawy.

„Dłuższa lista zatrzymanych i zarzutów może być tylko kwestią czasu” – zaznaczył.

Jak ustalili agenci CBA, grupa działała na terenie całej Polski, była hermetyczna i hierarchiczna – każda z zatrzymanych przez CBA osób miała do wykonania sprecyzowane zadania. Biznesmeni zajmować się mieli m.in. wyłudzeniami podatku VAT, wprowadzaniem do obrotu dokumentów księgowych poświadczających nieprawdę – tzw. pustych faktur.

Według śledczych, łańcuszek firm prowadził pomiędzy sobą pozorny obrót towarami, które następnie również fikcyjnie opuszczały terytorium Polski, żeby była podstawa do zwrotu podatku. Unikano kontroli poprzez podawanie nieprawdziwych adresów.

Zabezpieczone przez CBA fikcyjne faktury VAT wystawiono na blisko 10 mln zł.

„Ustalenia śledczych wskazują jednak, że proceder funkcjonował na większą skalę i było ich znacznie więcej. Łączna kwota, na którą opiewały nierzetelne faktury, może sięgać nawet kilkudziesięciu milionów złotych” – podkreślił Piotr Kaczorek.

Zatrzymani trafią do podkarpackiego zamiejscowego wydziału ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, gdzie prokuratorzy postawią im zarzuty.

PAP/RIRM

drukuj