fot. https://cba.gov.pl/pl/media/foto

Opozycja chce likwidacji CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne składa zawiadomienie do prokuratury po wypowiedzi Pawła Wojtunika. Były szef CBA próbował sugerować, że służby podsłuchiwały opozycję.

Były szef CBA za czasów rządów PO-PSL, Paweł Wojtunik, podczas wywiadu w TVN24 stawiał pytania dotyczące tego, czy dwa dni przed wyborami zdecydowano o podsłuchiwaniu przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych. Mówił też o spisku i zamachu na demokratycznie wybranych przedstawicieli władzy ustawodawczej.

– Czy informacje z tych kontroli operacyjnych – jeżeli prawdą jest, że zostały zastosowane – były przekazywane innym politykom, były wykorzystane w prowadzonych negocjacjach politycznych i działaniach politycznych? – mówił Paweł Wojtunik.

Minister spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynator służb specjalnych, Mariusz Kamiński, złożył już zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

„Dość kłamstw. Ani CBA, ani żadna inna podległa mi służba nie inwigilowała opozycji. W związku z tymi insynuacjami CBA kieruje zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przez P. Wojtunika przestępstwa z art. 212 KK” – podkreślił Mariusz Kamiński.

Prokuraturę w sprawie wypowiedzi Pawła Wojtunika zawiadomił też szef CBA, płk Andrzej Stróżny.

„Stanowczo dementuję kłamstwa szerzone przez Pawła Wojtunika o rzekomym poleceniu stosowania kontroli operacyjnej wobec przedstawicieli opozycji. (…) Wszelkie publikowane w ostatnim czasie informacje, opinie, bądź komentarze godzące w dobre imię Centralnego Biura Antykorupcyjnego są przedmiotem analiz w kontekście odpowiedzialności cywilnej bądź karnej w stosunku do autorów pomówień” – zaznaczył szef CBA.

Pytanie, jaki jest cel tych działań uderzających w CBA.

– Wiemy, że od wielu miesięcy Platforma Obywatelska sygnalizuje chęć likwidacji CBA – być może takie insynuacje mają pokazać, że CBA jest niepotrzebne, co jest oczywiście nieprawdziwym obrazem tej służby – wskazał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.

O likwidacji CBA mówił wprost przed wyborami przewodniczący PO, Donald Tusk.

„Postulaty likwidacji CBA, IPN i TVP Info nie są kontrowersyjne, tylko spóźnione. PiS dawno już zlikwidował te instytucje. CBA ma dziś tyle wspólnego z antykorupcją, ile IPN z pamięcią i TVP z informacją” – wskazywał Donald Tusk.

Po medialnej wypowiedzi Pawła Wojtunika ruszyła dyskusja o likwidacji CBA.

– Mamy do czynienia z kolportowaniem kłamstw. Ani CBA, ani żadna inna służba nie prowadziła działań, które dotyczą inwigilowania opozycji. (…) Mamy do czynienia – w mojej ocenie – z celową dezinformacją po to, żeby oczernić polskie służby i po to, żeby destabilizować polską opinię publiczną – zaznaczył Stanisław Żaryn.

O likwidacji CBA mówią prawie wszystkie partie opozycyjne, które chcą stworzyć rząd. Rozgorzała też polityczna dyskusja nad IPN-em. Postulat jego likwidacji bardzo mocno stawia Lewica.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl