fot. gov.pl

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Prezes D. Obajtek był wielokrotnie sprawdzany – także przez CBA – kiedy rządziła Platforma i PSL. Nie znaleziono żadnych nieprawidłowości

Orlen pod dowództwem prezesa Daniela Obajtka realizuje potężne, historyczne inwestycje. Realizuje wielki projekt budowy silnego multienergetycznego podmiotu, który będzie z powodzeniem rywalizował nie tylko na rynkach europejskich. Prezes D. Obajtek był wielokrotnie sprawdzany, także przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, kiedy rządziła Platforma i PSL. Nie znaleziono żadnych nieprawidłowości – zaznaczył Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, złożył wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o kompleksową kontrolę jego majątku, w tym ponowną weryfikację oświadczeń majątkowych. To odpowiedź na zarzuty stawiane mu w ostatnim czasie przez niektóre media i polityków opozycji. [czytaj więcej]

– Prezes Daniel Obajtek zwrócił się do właściwej instytucji. Centralne Biuro Antykorupcyjne – które chce zlikwidować Platforma – jest agencją stojącą na straży polskiego majątku narodowego. Daniel Obajtek zwraca się o zbadanie jego majątku, dochodów i wydatków przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jest to godne pochwały. Prezes Daniel Obajtek był wielokrotnie sprawdzany, także przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, i to nie w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości, tylko kiedy rządziła Platforma i PSL. (…) Nie znaleziono żadnych nieprawidłowości – przypomniał Maciej Małecki.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę na okoliczności, w jakich odbywa się atak na prezesa – jego zdaniem – największego koncernu Europy Środkowo-Wschodniej. [czytaj więcej]

– Orlen pod dowództwem prezesa Daniela Obajtka realizuje potężne, historyczne inwestycje. Realizuje wielki projekt budowy silnego multienergetycznego podmiotu, który będzie z powodzeniem rywalizował nie tylko na rynkach europejskich. Orlen kierowany przez prezesa Daniela Obajtka zrepolonizował, nabył niemieckie wydawnictwo Polska Press. To są potężne aktywa na rynku mediów. (…) Mamy bardzo konkretne działania PKN Orlen, który wchodzi na zupełnie inny poziom rywalizacji na konkurencyjnym rynku – ocenił wiceminister aktywów państwowych.

„W ciągu ostatnich 5 lat Orlen wypracował 26 mld 200 mln zł zysku, tymczasem w czasie 8 lat rządów PO-PSL było to łącznie 2 mld 900 mln zł” – napisał Daniel Obajtek na Twitterze.

– Tylko w tym roku prezes Daniel Obajtek zwiększa inwestycje do blisko 10 mld złotych. W zeszłym roku było to 9 mld złotych. To są inwestycje w lwiej części realizowane w Polsce. Za naszych poprzedników – może jedna trzecia; nie było pieniędzy na inwestycje, na rozwój Orlenu. Kto nie rozwija się i nie inwestuje na tym rynku, ten się cofa. (…) Porównanie wyników Orlenu za czasów Platformy Obywatelskiej i PSL oraz za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości i prezesa Daniela Obajtka pokazuje kompromitację rządu PO-PSL – rządu Donalda Tuska, Ewy Kopacz i ich tzw. świetnych fachowców. Wtedy Orlen przez osiem lat był w stanie wykrzesać z siebie zysk w wysokości zaledwie 2,9 mld złotych. Za Daniela Obajtka tylko w roku pandemii koronawirusa, największego kryzysu po II wojnie światowej, Orlen zarobił 3,4 mld złotych. W tamtych czasach paliwo na stacjach benzynowych było powyżej 6 złotych, dzisiaj jest powyżej 5 złotych. To są konkrety – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Polityk zauważył, że budowa silnego polskiego koncernu może być „nie na rękę” europejskiej konkurencji.

– Zbudowanie silnego podmiotu w Polsce, który będzie skutecznie rywalizował na rynkach, będzie mógł więcej inwestować, wchodzić na inne rynki, zdobywać nowych odbiorców, oznacza utratę rynków przez innych uczestników dzisiejszych zysków. Orlen za prezesa Daniela Obajtka systematycznie zmniejsza udział rosyjskiej ropy w przerobie w polskich rafineriach. Mamy informację sprzed bodajże tygodnia o podpisaniu kolejnej umowy, która zmniejsza udział rosyjskiej ropy. Tym razem amerykański Exxon będzie dostarczał do Polski ropę. To są działania, które służą rozwojowi Polski i podnoszą polską gospodarkę na wyższy poziom; sprawiają, że na rynkach europejskich mogą nas nie lubić, ale muszą się z nami liczyć. Orlen staje się coraz silniejszym graczem – podkreślał wiceszef resortu aktywów państwowych.

– Orlen kierowany przez prezesa Daniela Obajtka dynamicznie się rozwija, a on sam pokazuje, że Polska może mieć silny multienergetyczny koncern, który jest w interesie całej naszej gospodarki – dodał.

Maciej Małecki odniósł się także do zaskarżenia przez Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie wyrażenia zgody na koncentrację PKN Orlen i wydawnictwa Polska Press. [czytaj więcej]

– Słuchając rzecznika Bodnara, obserwując jego działania, dochodzę do wniosku, że nie tylko jest najgorszym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, jaki w Polsce był, ale dawno wyszedł poza swoją rolę i jest w pierwszej linii politykiem skrajnej opozycji, który roztacza parasol ochronny nad działaniami godzącymi w polską rację stanu. Jednocześnie daje potężne przyzwolenie na działania wulgarne, agresywne, poniżające, obrażające zarówno polską historię oraz dziedzictwo, jak i wartości chrześcijańskie, z których Polska wzrastała przez ponad 1050 lat – stwierdził rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z Maciejem Małeckim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj