fot. twitter.com/DanielObajtek

[TYLKO U NAS] D. Obajtek: Kłamliwe informacje „Gazety Wyborczej” godzą w PKN Orlen

To kłamliwe informacje, które godzą w nasz koncern. Koncern cały czas zwiększa udział w sprzedaży od polskich producentów. Ponad 80 proc. produktów na naszych stacjach pochodzi od polskich producentów lub jest wyprodukowanych z polskiego surowca – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja prezes PKN Orlen S.A. Daniel Obajtek. Odniósł się w ten sposób do artykułu „Gazety Wyborczej” pt.: „Patriotyczny ekogroszek”.

„Gazeta Wyborcza” w swoim artykule zarzuciła spółce PKN ORLEN S.A., że sprzedawany na stacjach Orlen ekogroszek nie pochodzi z Polski, ale z rosyjskiego importu. Chodzi o produkt ekogroszek Patriot Plus. Węgiel jest pakowany w workach po 25 kg firmy Sobianek z Parczewa. Gazeta powołała się na opinię prof. Michała Wilczyńskiego, byłego głównego geologa kraju, który podkreślił wysoką kaloryczność oferowanego produktu i dodał, że w Polsce „właściwie nie ma kopalń”, które wydobywają węgiel o takiej kaloryczności. Dlatego też najprawdopodobniej pochodzi on z Rosji. Na zarzuty w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja odpowiedział prezes PKN Orlen S.A. Daniel Obajtek

– To kłamliwe informacje, które godzą w nasz koncern. Koncern cały czas zwiększa udział w sprzedaży od polskich producentów. Ponad 80 proc. produktów na naszych stacjach pochodzi od polskich producentów lub jest wyprodukowanych z polskiego surowca. Handlujemy również ekogroszkiem, który dostarcza polski producent. Złożył on nam zapewnienie, że ten ekogroszek pochodzi z polskiego węgla – podkreślił.

– Nie rozumiem tej narracji „Gazety Wyborczej”, z której wygląda, że my na stacjach handlujemy praktycznie węglem. Nie jest tak. Polacy jeżdżą na stacje i nie widzą na nich hałd węgla. To jest informacja kłamliwa, która godzi w koncern. Uważam, że „Gazeta Wyborcza” ma szerszy kontekst publikując takie informacje. Doszukiwałbym się tutaj spraw związanych z wezwaniem, jeżeli chodzi o wykup Grupy Energa. To walka z tym, że polski koncern narodowy chce się wzmacniać. „Gazeta Wyborcza” przypuszcza w tym zakresie pewien atak. Nie dziwi mnie ten atak, podchodzę do niego spokojnie. Pragnąłbym, żeby było tam więcej rzetelności komunikacyjnej, bo to jest godzenie w nasze interesy. […] Oczywiście będziemy podejmować w tym zakresie czynności prawne – zaznaczył Daniel Obajtek.

Prezes spółki dodał, że PKN Orlen S.A. nieustannie pracuje nad tym, by umacniać swoją pozycję na polskim i międzynarodowym rynku. Stąd szereg planowanych inwestycji, o których prezes PKN Orlen S.A. powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

– Mamy mocno rozbudowany plan inwestycyjny: modernizacja rafinerii w Polsce i poza jej granicami, budowa przemysłu petrochemicznego, akwizycja Lotosu, Energii, rozbudowa nawozów, budowa instalacji wodorowych, rozbudowa naszych fabryk do potrzeb narodowego celu wskaźnikowego, czyli większej produkcji biododatków do paliw. To bardzo ambitne plany, których nie realizuje się w rok – wskazał prezes spółki PKN Orlen S.A.

***

PKN Orlen S.A. wydało oświadczenie w sprawie artykułu „Gazety Wyborczej”. Oto jego pełna treść:

Informujemy, że sugestie i spekulacje zawarte w artykule pt. „Patriotyczny ekogroszek”, który ukazał się 21.01.2020 r. w Gazecie Wyborczej dotyczące rzekomej sprzedaży węgla na stacjach ORLEN-u  nie mają pokrycia w faktach i wprowadzają opinię publiczną w błąd.

PKN ORLEN prowadzi działalność detaliczną za pośrednictwem 1800 stacji paliw w całej Polsce. W ofercie dostępny jest szereg produktów, które uwzględniają zapotrzebowanie klientów. Na niektórych stacjach sprzedawany jest   m.in. ekogroszek, produkowany przez polską firmę Sobianek.  Zgodnie z zapewnieniami producenta „ekogroszek” nie jest produkowany z rosyjskiego węgla. Oferowany produkt cechuje się niską zawartością siarki. Dodatkowo, spalany w specjalnych piecach z podajnikiem, emituje znacznie mniejszą (w porównaniu do pieców rusztowych) emisję gazów cieplarnianych przy zachowaniu dużej sprawności kotłów wynoszącej nawet 90%. Już te właściwości pozwalają na spełnienie norm ekologicznych, obowiązujących w Polsce.  Sugerowanie w artykule, że poprzez sprzedaż tego produktu PKN ORLEN przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, a na dodatek promuje rosyjski węgiel, jest nadużyciem.

Wybór dostawcy poprzedziły analizy rynku oraz badania laboratoryjne, które potwierdziły bardzo wysokie parametry jakościowe produktu. Produkt spełnia dopuszczalne normy i standardy. Od listopada ubiegłego roku firma Sobianek oferuje go pod marką Lider plus. PKN ORLEN regularnie weryfikuje jego jakość w niezależnym laboratorium J.S. Hamilton Poland.

Wiązanie sprzedaży ekogroszku ze sprzedażą rosyjskiego węgla i zanieczyszczeniem powietrza, należy traktować wyłącznie jako chęć zdyskredytowania wizerunku PKN ORLEN. Dlatego Spółka rozważa podjęcie kroków prawnych w tym zakresie. Tym bardziej, że PKN ORLEN odpowiedział na pytania Gazety Wyborczej w ciągu ok. 4 godzin po ich otrzymaniu. Prosimy o nierozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.

radiomaryja.pl

drukuj