fot. twitter.com/PKN_ORLEN

Zysk netto Grupy Orlen w II kwartale 2019 roku wyniósł 1,6 mld zł

Zysk netto Grupy Orlen w II kwartale tego roku wyniósł 1,6mld zł  – wynika z danych koncernu.

Przychody grupy osiągnęły w tym czasie ponad 29 mld zł. W tym samym okresie roku ubiegłego wynosiły 26,7 mld zł.

Prezes koncernu Daniel Obajtek zaznaczył, że dobre wyniki zostały osiągnięte pomimo trudniejszego otoczenia makroekonomicznego. Wpłynęła na to m.in. konsekwentna dywersyfikacja kierunków dostaw.

Poseł Wojciech Zubowski, wiceszef Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa, podkreślił, że na takie wyniki ma wpływ również polityka państwa.

– Myślę, że rewelacyjne wyniki Orlenu, jak i innych polskich spółek, to wynik dwóch rzeczy: w pierwszej kolejności sprawnego zarządzania, ale po drugie bardzo skutecznej walki rządu z szarą strefą i z wyłudzeniami VAT-u, z mafią paliwową. Tu pozwolę sobie podać jeden przykład – bodajże rok 2013. To był rok, kiedy dysponowaliśmy danymi od Ministerstwa Energii. Na cztery cysterny z olejem napędowym, które wjeżdżały do Polski, trzy wjeżdżały nielegalnie. To pokazuje chyba skalę problemu, z jakim udało nam się uporać – powiedział poseł Wojciech Zubowski.   

Na początku lipca PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na przejęcie kapitałowe Grupy Lotos. W ocenie koncernu pozwoli to na stworzenie „silnego gracza” z międzynarodowym potencjałem, jeszcze bardziej liczącego się na rynku.

RIRM

drukuj