fot. flickr.com

Chrześcijanie z Irackiego Kurdystanu otrzymali pomoc

Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie okazała wsparcie około 13 tys. rodzin chrześcijańskich. Chodzi o uchodźców przebywających w irackim Kurdystanie, którym papieska fundacja ofiarowała żywność o łącznej wartości 690 tys. euro.

Od stycznia 2014 r. organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie przeznaczyła ponad 7 mln euro na pomoc chrześcijanom w Iraku. W samej tylko archidiecezji Irbil – na północy kraju – pomoc udzielana przez tę fundację stanowi ponad 60 proc. wszystkich środków międzynarodowych, jakie tam dotychczas trafiły. Wyrazy wdzięczności płyną z ust tamtejszego arcybiskupa.

– Wsparcie to ma ogromny wpływ, na jakość życia naszej społeczności. Z głębi serca dziękujemy za okazaną naszym rodzinom bliskość w tak trudnym momencie – powiedział chaldejski arcybiskup Irbilu Baszar Warda.

Żywność, którą rozdali wolontariusze, powinna wystarczyć każdej rodzinie przynajmniej na miesiąc. Papieska fundacja nieprzerwanie prowadzi zbiórkę na dalsze wsparcie chrześcijańskich rodzin w irackim Kurdystanie.

Rok temu ponad 120 tys. wiernych zostało zmuszonych przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego do ucieczki. Pierwsze miesiące spędzili oni w namiotach, kościołach lub opuszczonych domach. Obecnie mieszkają w wynajętych mieszkaniach lub w budynkach wzniesionych z gotowych elementów dostarczonych przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wkrótce zacznie się rok szkolny. Dzieci uchodźców będą się uczyły w ośmiu szkołach, również przygotowanych dla nich przez papieską fundację.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj