fot. PAP/EPA

Wybuch na targu w Bagdadzie – co najmniej 60 zabitych

Co najmniej 60 osób zginęło, a 200 zostało rannych w zamachu bombowym na zatłoczonym targu w szyickiej dzielnicy Bagdadu, Mieście Sadra poinformowały policja i źródła medyczne. Był to jeden z największych ataków w stolicy od roku.

Do ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS). W internetowym oświadczeniu sunnicka organizacja podała, że jej celem było wojsko i członkowie szyickich milicji. Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS), którzy zajęli w ub.r. duże tereny na północy i zachodzie kraju, regularnie wysyłają zamachowców samobójców do stolicy i atakują dzielnice zamieszkane głównie przez szyitów.

„Ciężarówka chłodnia wypełniona materiałami wybuchowymi eksplodowała na targu Dżamila ok. godz. 6.00 (godz. 5.00 czasu polskiego)” – powiedział policjant Muhsin al-Sadi.

Według agencji Reutera zginęło 60 osób, a 200 odniosło obrażenia. Z kolei AP informuje o 54 zabitych i co najmniej 86 rannych.

Dżamila, w północno-wschodniej części miasta, to jeden z największych targów w Bagdadzie. „W czwartek jest on wyjątkowo zatłoczony, gdyż ludzie przyjeżdżają z innych prowincji, by zrobić zapasy jedzenia na weekend” – powiedział anonimowy policjant, cytowany przez AP.

Był to jeden z najpoważniejszych zamachów w stolicy, od kiedy rok temu premierem został Hajder al-Abadi. Objął on funkcję po porażce rządowej armii w Mosulu, na północy, gdzie kontrolę przejęli dżihadyści. Sprawiło to, że rząd w Bagdadzie stał się uzależniony od szyickich milicji, by ochraniały stolicę i odbijały zajęte tereny.

PAP/RIRM

drukuj