PO za przywilejami etnicznymi dla Ślązaków

Platforma Obywatelska wstępnie zaakceptowała obywatelski projekt, który ma dać Ślązakom przywileje mniejszości etnicznej. Ostateczne rozstrzygnięcie ma nastąpić w głosowaniu na sali obrad. O sprawie napisał jeden dzienników.

Projekt wzbudza wiele kontrowersji. Po jego przyjęciu Ślązacy byliby mniejszością taką, jak m.in. Romowie czy Tatarzy. W efekcie w szkołach wprowadzona zostałaby mowa śląska. Można by było zdawać z niej maturę.

Ponadto państwo zobligowane będzie do finansowania „pielęgnacji tradycji regionu”.

Prawo i Sprawiedliwość alarmuje, że uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną może wzmocnić tendencje separatystyczne.

Również prof. Franciszek Marek, historyk i znawca Śląska, negatywnie odbiera działania rządzącej PO.

– Widzę, że nasza inteligencja nie wie często co to jest Polska, co to jest ojczyzna. Jak łatwo sami siebie dzielimy. Mnie to wszystko przeraża. nie wiedzą, co to jest ojczyzna. Czasami się wręcz zastanawiam, czy dorośli już do tego, żeby mieć własne państwo? – zwrócił uwagę prof. Franciszek Marek.

Pod obywatelskim projektem ustawy podpisy zbierał m.in. Ruch Autonomii Śląska. Warto dodać, że nie tak dawno Platforma Obywatelska weszła w koalicję z RAŚ-em na Śląsku.

Po sejmowych wakacjach projektem ponownie zajmą się sejmowe komisje. To jeden z nielicznych obywatelskich projektów, który jest tak szybko rozpatrywany.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl