PO złoży projekt noweli o Lasach Państwowych

W przyszłym tygodniu Platforma Obywatelska ma złożyć w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Lasach Państwowych. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że znajdzie się w niej zapis, iż Lasy Państwowe nie będą ani prywatyzowane, ani restrukturyzowane.

Szefowa rządu zaznaczyła jednocześnie, że wprowadzenie całkowitego zakazu przekształceń własnościowych w tym przedsiębiorstwie mogłoby spowodować np. zablokowanie możliwości prowadzenia gospodarki leśnej. Projekt ma zostać przepracowany jeszcze w tej kadencji Sejmu. Według premier Kopacz będzie to test dla Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Jan Szyszko, były minister środowiska, mówi, że są to jedynie pozorne ruchy w czasie kampanii wyborczej. Poseł dodał, że mają one odwrócić uwagę opinii publicznej od tego, co stało się w 2014 r., gdy PO nałożyła na Lasy Państwowe haracz.

– Ponieważ społeczeństwo zauważyło, ze grozi to destabilizacją polskiej organizacji, zebrano w tej chwili prawie 2 mln 800 tys. podpisów. Są one u pani marszałek Sejmu i dotyczą tego, aby uruchomić referendum i zachować tę unikatową organizację – unikatową w skali świata. W tej chwili są wybory. Pani premier robi ruchy, które chcą odwrócić opinię publiczną od tego, co się stało w przeszłości. Są to ruchy pozorne. Przyjrzymy się tej ustawie i w odpowiedni sposób zareagujemy – powiedział Jan Szyszko.

Zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku ustawą Lasy Państwowe w latach 2014-2015 wpłacą do budżetu państwa 1,6 mld zł, a od 2016 r. będą oddawać 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Prawo i Sprawiedliwość uważa, że ustawa naruszyła zapisy Konstytucji, dlatego złożyło wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

W międzyczasie Platforma Obywatelska chciała wprowadzić do Konstytucji zapis, że Lasy Państwowe nie podlegają przekształceniu własnościowemu z wyjątkiem przypadków przewidzianych w ustawie. Poseł Jan Szyszko przypomina, że to miało sankcjonować wcześniejsze działanie PO.

– Złamano Konstytucję, a później starano się tak ją zmienić, aby to złamanie Konstytucji było zgodne z prawem. Ten zapis, który mówił, że Polskie Lasy Państwowe nie podlegają przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w ustawie, był próbą zmiękczenia Konstytucji. Miał doprowadzić do tego, aby wniosek złożony przez Prawo i Sprawiedliwość stał się nieaktualny –  dodał Jan Szyszko.

Natomiast obywatelski wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie przyszłości Lasów Państwowych ma szansę na realizację. Prezydent Andrzej Duda może dziś zdecydować, że pytanie w tej sprawie zostanie dołączone do wrześniowego plebiscytu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl