fot. PAP/Jakub Kamiński

Rocznica Bitwy Warszawskiej

13 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozpoczęło się decydujące starcie wojny polskobolszewickiej. Cud nad Wisłą zdecydował nie tylko o niepodległości Polski, ale również uratował Europę przed bolszewizmem.

Bolszewicka Rosja od samego początku nie akceptowała Niepodległej Polski. Jednak jej głównym celem było rozszerzenie komunistycznych wpływów na całą Europę. Ostatecznie jednak Polskie wojsko wsparte przez wielu ochotników zatrzymało bolszewików.

– Był to wielki sukces polskiego wojska, które dopiero się tworzyło. Od listopada 1918 roku wchodziło w organizację, w uzbrojenie, w wyposażenie, wyszkolenie. Praktycznie mieliśmy do czynienia z armią polską, która była improwizowana – powiedział dr Marcin Paluch, historyk wojskowości.

Do decydującej bitwy doszło na przedpolach Warszawy między 13 a 16 sierpnia 1920 roku. Rozegrana została według koncepcji Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego wspierali wybitni Polscy dowódcy.

– Wielka Bitwa Warszawska zakończyła się wielkim sukcesem. Powstrzymano tę nawałę bolszewicką, pomimo że już w sierpniu były przesłanki, by sądzić, że może być katastrofa. Była wielka mobilizacja ludności polskiej – przypomniał dr Marcin Paluch, historyk wojskowości.

W związku z 95 rocznicą Cudu nad Wisłą w całej Polsce odbędą się uroczystości rocznicowe. Tradycyjnie już 15 sierpnia w Ossowie pod Warszawą odbędzie się rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej oraz apel poległych. W intencji poległych na cmentarzu bohaterów 1920 roku sprawowana będzie Msza św.

W Ossowie powstaje muzeum Bitwy Warszawskiej. Tworzy go gmina Wołomin. Placówka ma być gotowa na setną rocznicę Cudu nad Wisłą. Na budowę potrzeba co najmniej 20 mln złotych. Gmina wciąż gromadzi środki na ten cel.


TV Trwam News

drukuj