Przegląd filmowy Echa Katynia

W kilkudziesięciu miastach Polski odbędzie się przegląd filmowy Echa Katynia. Z okazji mijającej w kwietniu 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej pokazane zostaną filmy dotyczące nie tylko Zbrodni Katyńskiej, ale i innych represji komunistycznych. Już 7. raz organizatorem inicjatywy jest Instytut Pamięci Narodowej

Przegląd organizowany jest od 2010 roku. W tym roku projekcje filmów odbędą się w ponad 40 różnych miejscach w całej Polsce. Wydarzenie ma charakter edukacyjny, wstęp na pokazy jest bezpłatny. W wielu miastach projekcjom towarzyszą prelekcje historyczne, dyskusje z udziałem reżyserów, naukowców, dziennikarzy, producentów filmowych, a także członków rodzin zamordowanych.

Ideą przeglądu jest prezentowanie produkcji nawiązujących nie tylko do Zbrodni Katyńskiej. Mord Katyński nie był pierwszą zbrodnią reżimu stalinowskiego na Polakach, a jego ofiary nie były ostatnimi ofiarami systemu komunistycznego. Emitowane filmy odnoszą się do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni.

W ramach poprzednich edycji przeglądu zaprezentowanych zostało łącznie 31 filmów, powstałych w Polsce, a także na Białorusi, Łotwie, Ukrainie, w Czechach, Danii, Rosji i USA. W tym roku pokazane zostaną trzy kolejne produkcje filmowe: „Pokuta” (reż. T. Abuładze), „Epitafia Katyńskie” (real. P. Brzezińska, M. Dancewicz, M. Drążewski, P. Pawlicki, P. Weychert) oraz „Zapora” (reż. K. Starczewski).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl