fot. www.solidarnoscri.pl

Uroczystości z okazji 35. rocznicy rejestracji NSZZ RI ,,Solidarność”

Mija 35 lat od pamiętnej rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. 12 maja 1981 Warszawa stała się areną świętowania mieszkańców polskiej wsi. Dziś z tej okazji odbędą się centralne uroczystości upamiętniające to wydarzenie.                                                    

Świętowanie rozpocznie Msza św. sprawowana w Archikatedrze pw. Męczeństwa Św. Jana  Chrzciciela. Tuż po niej odbędzie się przemarsz i złożenie kwiatów pod pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystości zakończy rocznicowa konferencja.

Senator Jerzy Chróścikowski podkreśla, że podpisanie rejestracji nie przyszło  łatwo. Senator wyraża także radość z obecności władz państwowych na uroczystościach.

– Po ciężkich bojach, trudach, protestach w 1981 roku udało się zarejestrować Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych ,,Solidarność”. Cieszę się, że na uroczystościach uczestniczyć będą najwyższe władze państwowe – Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, będą przedstawiciele rządu, jak również ,,Solidarność” pracownicza – mówi senator Jerzy Chróścikowski

Patronat honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj