fot. twitter.com/PremierRP

Gdańsk: Premier M. Morawiecki spotka się ze związkowcami z „Solidarności”

Premier Mateusz Morawiecki spotka się dziś ze związkowcami z NSZZ „Solidarność”. W Gdańsku odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komisji Krajowej „Solidarności”. 

Od przebiegu tego spotkania strona społeczna uzależnia ewentualne protesty. „Solidarność” domaga się m.in. znaczących podwyżek w państwowej sferze budżetowej. Rząd zaproponował wzrost płac o 2,3 proc., czyli tyle, ile wynosi prognozowana inflacja.

Związkowcy zawracają uwagę, że od 2010 roku płace w budżetówce są zamrożone. Jednoczenie skumulowana inflacja wyniosła w tym okresie prawie 13 proc.

Marek Lewandowski, rzecznik „S”, podkreślił na antenie Radia Maryja, że w sferze budżetowej jest ogromna zapaść. Pensja wielu urzędników jest na poziomie płacy minimalnej.

– Mamy świadomość, że tych 13 proc. plus podwyżek, których nie było, a o jest razem kilkadziesiąt procent, nie da się w ciągu jednego roku nadrobić, więc my chcielibyśmy te lata zaległości podzielić na trzy, czyli te 12 proc. skumulowanej inflacji podzielić trzy razy po 4 proc., do tego bieżące inflacje. W tym roku chcielibyśmy, żeby ten wzrost wyniósł 12 proc., ten fundusz całościowy na podwyżki. Domagamy się też wyższego wzrostu płacy minimalnej. Zupełnie nie rozumiemy, dlaczego rząd chce dać tylko i wyłącznie minimum ustawowe – powiedział Marek Lewandowski.

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego ze związkowcami rozpocznie się o godz. 14. 30 i będzie zamknięte dla mediów. Po jego zakończeniu planowany jest wspólny briefing prasowy szefa polskiego rządu i przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy.

Jeżeli dziś nie dojdzie do porozumienia, „S” będzie przygotowywać się do protestów.

RIRM/TV Trwam News

drukuj