fot. Krystian Maj/KPRM

Od 12 lutego otwarte m.in. kina i hotele. Restauracje i siłownie wciąż pozostaną zamknięte   

12 lutego ponownie otwarte będą kina, teatry i hotele. Obłożenie będzie jednak mogło wynosić jedynie 50 procent dostępnych miejsc. Otwierane będą także baseny. Rząd umożliwi również uprawianie sportu na świeżym powietrzu, także rekreacyjnie. Zamknięte natomiast pozostaną siłownie, a restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos i na dowóz. Zasady będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie.

Od 12 lutego do 26 lutego w reżimie sanitarnym dostępne będą hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, baseny, stoki, boiska zewnętrzne. Zamknięte natomiast pozostaną siłownie. Restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos i na dowóz. Zasady będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie.

– Po dwóch tygodniach zawsze od wdrożenia nowych zasad mamy punkt sprawdzenia, jak zachowuje się wirus w odniesieniu do zmian. (…) W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne. Nastąpi otwarcie hoteli w wielkości do 50 proc obłożenia miejsc noclegowych, podobnie z kinami i teatrami – otwarcie do 50 proc dostępnych miejsc. Wirus najlepiej rozprzestrzenia się w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego dopuszczamy teraz wszelką aktywność sportową na terenach otwartych. Niestety, restauracje, siłownie, fitness i część działalności gospodarczych określonych w odpowiednich PKD zostają nadal zamknięte – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział otwarcie niektórych obiektów sportowych.

– Otwieramy sport na zewnątrz, a więc boiska zewnętrzne, korty, stoki narciarskie i baseny. Decydujemy się na otwarcie basenów, ponieważ tam sytuacja z zagrożeniem wirusowym jest mniej ryzykowna niż w innych zamkniętych miejscach, gdzie uprawiany jest sport. Apelujemy o odpowiedzialność. Reżim sanitarny musi być bezwzględnie przestrzegany – powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Piotr Gliński.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował z kolei, że zaszczepiono 90 proc. lekarzy. Zapowiedział też szersze otwarcie systemu opieki zdrowotnej.

– Wyszczepienie w systemie opieki zdrowotnej jest coraz większe. Jeśli chodzi o przyjęcie pierwszej dawki, mamy już ponad 90 proc. lekarzy, którzy otrzymali tę dawkę. To samo dotyczy pozostałych grup zawodowych. (…) To jest moment, w którym szerzej otwieramy system opieki zdrowotnej. On staje się coraz bezpieczniejszym miejscem. Możliwość kontaktu z lekarzem nie będzie obarczona ryzykiem zakażenia, jak to było wcześniej. (…) To jest również proces ponownego otwierania systemu opieki zdrowotnej – wskazał minister zdrowia, Adam Niedzielski.

TV Trwam News

drukuj