fot. pixabay.com

Stabilny stan polskiej gospodarki

Niskie wskaźniki bezrobocia oraz zdolność utrzymania produkcji przemysłowej mimo pandemii – to według ekonomisty dr. Grzegorza Piątkowskiego główne czynniki wpływające na stabilny stan polskiej gospodarki.

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, po styczniu możemy spodziewać się dużej nadwyżki budżetowej, a po lutym – zrównoważonego budżetu.

Dr Grzegorz Piątkowski wskazuje, że to pokłosie m.in. dobrze prowadzonej polityki przemysłowej oraz eksportowej. To także rezultat rozwiązań zawartych w tarczy antyinflacyjnej.

Ekonomista zastrzega jednak, że w obliczu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego musimy liczyć się również z negatywnymi konsekwencjami dla budżetu.

– Po pierwsze jest to destabilizacja regionu. Jeśli jakiekolwiek inwestycje zewnętrzne będą napływały do Polski, to inwestorzy się zastanowią, czy na pewno inwestować w Polsce. Druga kwestia to spadek wartości złotego. Miejmy nadzieję, że to się uda zahamować i mimo wszystko nie będzie jakiś mocny. Trzecia kwestia to uchodźcy. Oni stoją u naszych granic. Może się uda tym ludziom zapewnić pracę. To byłby optymalny scenariusz – powiedział dr Grzegorz Piątkowski.

Według założeń tegorocznego budżetu wzrost PKB w bieżącym roku ma wynieść 4,6 proc., a stopa bezrobocia 5,9 proc. Ponadto, limit wydatków ustalono na kwotę ponad 521 mld złotych. Deficyt budżetu nie powinien przekroczyć 30 mld złotych.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl