Agencje Fitch i Moody’s zaktualizują ratingi dla Polski

Agencje ratingowe Fitch&Moody’s mają dziś ogłosić swoje oceny wiarygodności polskiej gospodarki.

Zaplanowana na dzisiejszy wieczór aktualizacja decyzji przez dwie, z trzech największych na świecie agencji ratingowych, to najważniejsze wydarzenie tego tygodnia dla krajowego rynku finansowego

Zdaniem Prof. Witold Modzelewskiego, rating zostanie podtrzymany. Natomiast zmianie może ulec prognoza. Jednak – jak dodaje ekonomista – nie powinna ona być pesymistyczna, ponieważ nie ma ku temu realnych podstaw.

– Nie sądzę, że będzie to zmiana na pesymistyczną, bo nie ma ku temu podstaw. Jeżeli oceniamy to, co się da ocenić w tej dziedzinie, czyli zjawiska mierzalne. Mamy budżet uchwalony przez Sejm – w sporze politycznym, to prawda, ale pamiętajmy w większości państw po tzw. żywej demokracji  spory wokół budżetu są osią walki politycznej i to jest część demokracji. Jeżeli ktoś ma jakieś zastrzeżenia o charakterze proceduralnym, to jeżeli prezydent podpisze ustawę, to nawet ustawa, gdzie są wątpliwości jest ustawą obowiązującą – tłumaczy prof. Witold Modzelewski.

Tymczasem na początku tygodnia Agencja Standard&Poor’s obniżyła nieznacznie prognozę PKB Polski na ten i  poprzedni rok. W 2016 roku nasze PKB ma wynieść 2,8 proc. a w 2017 3,2 proc. Agencja S&P nie zmieniła długoterminowego i krótkoterminowego ratingu Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl