fot. flickr.com

Polskie firmy otworzą się na Kazachstan?

Przed Polską gospodarką otwierają się nowe możliwości. Chodzi o Kazachstan, który zaprasza polskie firmy do inwestowania. Oferuje zwolnienia z podatku oraz zwrot poniesionych kosztów. Propozycja jest kusząca i może przynieść wiele korzyści.

Kazachstan uruchomił specjalny program inwestycyjny. Od tego roku jest dostępny dla inwestorów, także z Polski, tworząc bardzo korzystne warunki dla wszystkich, którzy inwestują w przemyśle przetwórczym. Jeśli firma inwestuje tu ponad 20 milionów dolarów, rząd zwraca do 30 proc. jej wydatków inwestycyjnych, a firma może działać przez 10 lat nie płacąc podatków – powiedział  Jerik Utembajew, ambasador Kazachstanu w Polsce.

Utembajew podkreśla, że oba kraje mogą razem rozwijać przemysł, ale również innowacje i nowe technologie. Z drugiej strony mogą razem otworzyć się na nowe rynki.

– Poprzez Kazachstan można wejść na rynki państw Unii Euroazjatyckiej do Chin, Iranu, Indii oraz na inne rynki. To jest dobry przykład tego, że współpraca polskich i kazachstańskich firm w ramach klastrów da nowe możliwości zarówno polskiej, jak i kazachstańskiej gospodarce – informował Jerik Utembajew.

Ambasador uważa, że bardzo interesującym sektorem dla polskich firm jest rolnictwo w Kazachstanie.

Obecnie pracujemy nad stworzeniem w tym zakresie kilku klastrów gospodarczych, począwszy od upraw, a skończywszy na przetwarzaniu i chemii. Chcemy produkować wszystko w naszym kraju. Bazą produkcyjną dla polskich jabłek może być Kazachstan, dzięki czemu będzie można wejść na najbliższe rynki – podkreślił Jerik Utembajew.

Drugim bardzo ciekawym projektem w przemyśle przetwórczym jest stworzenie kilku silnych klastrów przetwórstwa mięsa, mleka i innych produktów. Poza tym, Kazachstan jest dziewiątym największym krajem na świecie pod względem powierzchni, istnieją więc możliwości do rozwoju agrobiznesu. Obecnie najważniejszym obszarem działalności polskich firm w Kazachstanie jest branża naftowo-gazowa, w tym poszukiwanie i zagospodarowanie złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego, a także sektor farmaceutyczny.

 

 

TV Trwam News/ RIRM

drukuj