M. Morawiecki: Nie stawiamy spójności europejskiej pod znakiem zapytania

Nie stawiamy spójności europejskiej pod znakiem zapytania, wierzymy w Europę i w jej wartości, chcemy ją razem budować – powiedział na Węgrzech premier Mateusz Morawiecki. W Budapeszcie spotkał się dziś z premierem Victorem Orbanem.

Na wspólnej konferencji premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska i Węgry mają spójne spojrzenie na bieżące problemy Unii m.in. kryzys migracyjny czy Brexit.

Wskazał w tym kontekście na dużą rolę Grupy Wyszehradzkiej, która – według niego – wnosi wiele dobrego do Wspólnoty Europejskiej.

Grupa Wyszehradzka jest kluczową częścią Europy Środkowej i Unii Europejskiej. Ona daje Wspólnocie solidny wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo również stabilność polityczną i jednocześnie mocno proeuropejską postawę. To jest bardzo ważne i wartościowe dla całej Unii Europejskiej w dobie, kiedy bardzo wiele różnych tematów i wiele różnych wydarzeń się dzieje, które stawiają spójność Unii Europejskiej pod znakiem zapytania. My jej nie stawiamy pod znakiem zapytania. Wierzymy w Europę, wierzymy w wartości europejskie i chcemy je razem budować – podkreślał premier RP.

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że duża część dwustronnych rozmów poświęcona była kwestiom gospodarczym m.in. w związku ze zbliżającymi się negocjacjami o przyszłych ramach finansowych UE. Zaznaczył, że również w tych kwestiach tutaj Polska i Węgry stoją na podobnym stanowisku.

Z kolei premier Victor Orban w swoim przemówieniu wskazał, że decydującą siłą Europy Środkowej jest Polska.

„My wszyscy, którzy wierzymy w Europę Środkową, jesteśmy zainteresowani tym, aby polska gospodarka była wielka i silna” – zaznaczył szef węgierskiego rządu Viktor Orban.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl