fot. pixabay.com

Rząd planuje uruchomienie programu wsparcia na realizację badań w zakresie biologii molekularnej

W maju br. rząd chce uruchomić program grantów na badania w zakresie biologii molekularnej. Chodzi o wdrożenie technologii mRNA w Polsce. Celem jest przygotowanie na ewentualne przyszłe pandemie i zabezpieczenie polskich pacjentów.

O planach wykorzystania istniejącego w naszym kraju potencjału naukowego w zakresie badań nad RNA mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. [czytaj więcej]

Szef rządu poinformował, że w najbliższym czasie z budżetu państwa uruchomione zostanie 300 mln zł na realizację programu badań nad nowymi technologiami, z którymi – jak powiedział – wiąże się wielka nadzieja.

– Jest to wielka nadzieja nie tylko w temacie walki z COVID-19, ale także jest to nadzieja na wynalezienie skutecznego leku przeciwko niektórym nowotworom. Jeśli Polacy dołożą do tego cegiełkę – a już przynajmniej jedną dołożyli poprzez swoje prace przy mRNA – to będziemy mieli nie tylko możliwość korzystania z najnowszych technologii medyczny, ale także będzie w Polsce miała miejsce budowa sektora biomedycznego, biotechnologicznego, różnego rodzaju obszarów wspomagających lub będących zasadniczym komponentem terapii – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Koordynację merytoryczną nad wdrożeniem technologii RNA w Polsce premier powierzył Agencji Badań Medycznych. Już w maju br. ma ona ogłosić konkurs.

W ramach realizacji wyłonionych w nich projektów opracowana zostanie platforma lekowa oparta na RNA, która umożliwi rozwój produktów leczniczych nowej generacji.

Dotychczas technologia ta została wykorzystana w dwóch preparatach przeciw COVID-19, które przygotowały firmy Pfizer i Moderna.

RIRM

drukuj