fot. PAP/Jerzy Muszyński

Polska domaga się zaostrzenia sankcji wymierzonych w Federację Rosyjską

Polska pozostaje głównym rzecznikiem interesów Ukrainy w Unii Europejskiej. Rzeczpospolita podtrzymała swoje żądanie bojkotu surowców z Rosji i wyraziła gotowość na odcięcie węgla. Polska domagała się ponadto zamknięcia portów dla rosyjskich statków.

Polska w ostatnich latach kontynuowała import węgla z Rosji. W wyniku agresji Moskwy na Ukrainę rząd chce natychmiastowo wstrzymać transport. Rzeczpospolita czeka już tylko na zgodę Komisji Europejskiej – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– Jesteśmy gotowi choćby jutro przestać transportować węgiel, tylko czekamy na zgodę Komisji Europejskiej. Natychmiast będziemy ściągać węgiel z innych kierunków świata: z RPA, Kolumbii, Australii, USA. Już zresztą zamawiamy na wszelki wypadek, aby jak tylko zgoda przyjdzie, móc uciąć natychmiast węgiel importowany z Rosji – mówił szef rządu.

Rosyjski węgiel trafiał do Polski m.in. drogą morską. Teraz nasze porty chcą zrezygnować z obsługi statków pływających pod rosyjską banderą – poinformował wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk.

– Zwróciliśmy się bezpośrednio do pani komisarz ds. transportu z wnioskiem o zamknięcie portów jako inicjatywa KE. Nie chcemy, żeby to było rozgrywane w zakresie konkurencyjnym, bo to jest oddziaływanie konkurencyjne, ale żeby decyzja zapadła jednomyślnie na forum Unii Europejskiej – podsumował Marek Gróbarczyk.

Porty dla rosyjskich statków zamknęły już Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl