fot. PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki o rozmowie telefonicznej z T. May: Najważniejsze to uniknąć „twardego brexitu”

W piątkowej rozmowie telefonicznej zapewniłem premier Wielkiej Brytanii Theresę May, że Polska opowiada się za rozwiązaniem ws. brexitu, które będzie dobre i dla UE, i dla Wielkiej Brytanii – przekazał w piątek premier Mateusz Morawiecki. Najważniejsze to uniknąć „twardego Brexitu” – podkreślił.

O rozmowie z May szef polskiego rządu poinformował na Twitterze.

„W dzisiejszej rozmowie (telefonicznej) zapewniłem Premier Theresę May, że Polska opowiada się za takim rozwiązaniem ws. brexitu, które będzie dobre i dla UE, i dla Wielkiej Brytanii. Najważniejsze to uniknąć +twardego Brexitu+ i rozwiązać tę sprawę w oparciu o umowę przyjętą przez UE i Wielką Brytanię” – napisał.

W czwartek brytyjska Izba Gmin odrzuciła projekt uchwały ws. poparcia dla rządowego stanowiska wobec brexitu. Za projektem głosowało 258 posłów; przeciw – 303. Parlament pozostaje głęboko podzielony na 43 dni przed terminem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Wynik czwartkowego głosowania zwiększa prawdopodobieństwo wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez żadnego porozumienia. Przedstawiciele biznesu ostrzegają od miesięcy, że taki scenariusz miałby katastrofalne skutki dla brytyjskiej i unijnej gospodarki.

Jeszcze we wtorek szefowa rządu zapowiedziała na 27 lutego kolejną rundę głosowań nad niewiążącymi uchwałami dotyczącymi brexitu, dającymi posłom szansę na wyrażenie jasnej opinii na temat negocjacji z UE.

Gdyby rządowi nie udało się uzyskać żadnych ustępstw ze strony Wspólnoty, May musiałaby doprowadzić do kolejnego głosowania w parlamencie, w którym dokonano by wyboru między powrotem do wynegocjowanej umowy w sprawie brexitu – odrzuconej już raz przez posłów w połowie stycznia – a opuszczeniem Wspólnoty bez porozumienia.

Jeśli rząd nie uzyska w parlamencie poparcia dla porozumienia proponowanego przez May lub alternatywnego rozwiązania, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy na mocy procedury opisanej w art. 50 traktatu o UE o północy z 29 na 30 marca.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj