fot. archidiecezja.lodz.pl

Za tydzień XI Mistrzostwa Polski seminariów duchownych i zakonnych w piłce halowej

Za tydzień, w sobotę 23 lutego, na warszawskich Bielanach odbędą się XI Mistrzostwa Polski, w których zagra 20 drużyn kleryckich z całej Polski, W duchu sportowej rywalizacji konkurować będą o tytuł mistrza Polski w piłce nożnej halowej – poinformowało PAP biuro prasowe Archidiecezji Warszawskiej.

Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w piłce nożnej halowej patronatem honorowym objął metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki oraz biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek.

Zanim rozpoczną się rozgrywki, w sobotę o godz. 7.30 rano ks. kard. Kazimierz Nycz odprawi dla seminarzystów Mszę św. w kaplicy Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego w Warszawie na Bielanach. Organizatorzy spodziewają się udziału około 180 zawodników.

Oprócz gospodarzy, Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie swoją obecność potwierdziło 19 drużyn: Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater w Warszawie, Wyższe Seminaria Duchowne z Siedlec, Kielc, Kalisza, Zamościa, Drohiczyna, Lublina, Rzeszowa, Pelplina, Torunia i Sandomierza. Przyjadą też drużyny z seminariów zakonnych: marianie z Lublina, franciszkanie z Wrocławia i Łodzi, misjonarze św. Wincentego a Paulo z Krakowa, salezjanie, misjonarze św. Rodziny, redemptoryści i chrystusowcy.

Drużyny zostaną podzielone na 4 grupy po 5 drużyn w każdej. Do fazy ćwierćfinałowej przejdą po dwie najlepsze drużyny. Później rozgrywki będą toczyły się systemem pucharowym. Turniej odbywać się będzie na dwóch halach. Faza grupowa rozgrywana będzie od godz. 9.00 w halach: Centrum Rekreacyjno-Sportowego Bielany przy ul. Lindego 20 i w Szkole Podstawowej nr 263 przy ul. Szegedyńskiej 11. Natomiast faza pucharowa zakończy się finałem w hali CRS Bielany. Sędziować będzie m.in. Leszek Saks.

Przed rokiem po raz drugi mistrzem Polski została drużyna z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Wtedy wprowadzono zapis w regulaminie, że jeżeli obronią tytuł – wówczas mistrzostwa w kolejnym roku zorganizuje drużyna, która zajęła drugie miejsce. Dzięki tej zmianie, co roku kto inny jest organizatorem mistrzostw.

W 2018 r. na podium stanęły drużyny: I miejsce – WSD Kielce, II miejsce – WMSD Warszawa, III miejsce – WSD Łódź, dlatego więc Warszawa została tegorocznym gospodarzem mistrzostw.

Wyjściowy skład ośmioosobowej drużyny warszawskiego seminarium na Mistrzostwa Polski jeszcze nie jest znany. W szerokiej kadrze jest 10 kleryków, w tym 3 diakonów, 2 alumnów z V roku, po jednym z IV i III roku oraz 3 z II roku.

„Walka o miejsce w składzie jeszcze trwa” – żartują seminarzyści.

Partnerami mistrzostw są: Archidiecezja Warszawska, Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie oraz Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. Wpiera je również Urząd Miasta St. Warszawy.

Organizatorem mistrzostw jest Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj