fot. flickr.com

Powołanie rządu Mateusza Morawieckiego o godz. 17.00 

Dziś ma nastąpić szersza niż początkowo zapowiadana przez Mateusza Morawieckiego rekonstrukcja rządu. Stanowiska ma stracić kilku ministrów – dowiedziała się nieoficjalnie PAP w źródłach kierownictwa PiS.

Wczoraj, jak informuje PAP, odbyła się wielogodzinna rozmowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Mateuszem Morawieckim. Konsultowane miały być szczegóły rekonstrukcji. Zdecydowano – według Agencji – że niektóre zmiany w rządzie nastąpią już dziś, a do kolejnych może dojść w styczniu.

W piątek w Pałacu Prezydenckim miało też dojść do „długiej rozmowy” prezydenta Andrzeja Dudy, Mateuszem Morawieckiego, prezesa Jarosława Kaczyńskiego oraz ministra Krzysztofa Szczerskiego. Źródła PAP informują, że Szczerski otrzymał propozycję objęcia stanowiska szefa MSZ w rządzie Morawieckiego.

To normalne, że premier Morawiecki uzgadnia zmiany stanowisk z kierownictwem PiS, od dnia ogłoszenia nowego szefa rządu dużo mogło się wydarzyć – powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog.

– Mowa o tej rekonstrukcji trwa już długo, w opinii wielu zbyt długa. Jeśli chcemy mówić o dynamicznej pracy rządu, to styczeń jest już najdalszym terminem, bo trzeba się wziąć za intensywną pracę, jest dużo rzeczy do zrobienia i naprawienia. Być może prezes Kaczyński i premier Morawiecki będą chcieli w dużej mierze mieć już sporo zmian dokonanych przed świętami. Być może będziemy dzisiaj widzieć zmiany, które będą nie tyle gruntowne, co kosmetyczne – powiedział prof. Mirosław Ryba.

Głosowanie nad sejmowym wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego zaplanowano jutro.

RIRM

drukuj