fot. twitter.com

Premier: Bez determinacji kolejarzy nie byłoby niepodległej Polski

Bez determinacji kolejarzy nie byłoby sukcesu, jakim jest niepodległa i suwerenna Polska – napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników zorganizowanych w Tarnowskich Górach uroczystości upamiętniających pracownikom kolei, którzy polegli w walce o wolność kraju.

W dzisiejszych obchodach, które wpisują się setną rocznicę odzyskania niepodległości, wzięli udział kolejarze, przedstawiciele spółek kolejowych, związkowcy, przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz oraz mieszkańcy Tarnowskich Gór. Wśród gości był obecny m.in. wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Uroczystości „Kolejarze Niepodległej” odbywały się na placu dworca PKP w Tarnowskich Górach, przy krzyżu i obelisku poświęconym kolejarzom. W programie obchodów znalazła się uroczysta zmiana warty Wojska Polskiego, oprawa liturgiczna i artystyczna. W imieniu premiera kwiaty przy pomniku złożył wojewoda Jarosław Wieczorek.

„Tutaj, w Tarnowskich Górach, w tym symbolicznym miejscu, musimy przypomnieć, że pracownicy polskiej kolei odegrali istotną rolę w naszej historii. Prowadzili działalność patriotyczną w okresie zaborów, przyczynili się do odbudowy polskiej państwowości w 1918 r., zapisali piękną kartę w czasie powstań śląskich i II wojny światowej, a w okresie komunizmu odważnie upominali się o podstawowe wartości” – wskazał szef rządu w liście odczytanym przez wojewodę.

„Bez determinacji kolejarzy nie odnieślibyśmy naszego sukcesu, jakim jest niepodległa i suwerenna Polska. Dziś jest czas, by za to wszystko tarnogórskim kolejarzom podziękować” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj